דירה חדשה מקבלן או דירת יד שניה - מה עדיף לרכוש?

אם אתם עומדים לפני רכישת דירה ולא יודעים מה כדאי יותר: דירה חדשה או יד שניה,

 

הגעתם למקום הנכון!

 

אנחנו נדאג שתקבלו את כל המידע על כל אחת מהאפשרויות בשקיפות מלאה ועם התאמה מדוייקת לצרכים וליכולות הפיננסיות של משק הבית שלכם.

 

כל אדם שרוצה לרכוש דירה יכול לבחור בין שתי אפשרויות: רכישת דירה חדשה מקבלן או רכישת דירה מאדם פרטי, דירת יד שנייה. ישנם הבדלים רבים בין רכישת דירה חדשה מקבלן לבין רכישת דירה מיד שנייה - כלומר, מאדם פרטי. בכתבה זו נעסוק במספר הבדלים עקריים שחשוב לתת עליהם את הדעת לפני שמקבלים החלטה לכאן או לכאן.

 

אכלוס וקבלת מפתח

 

אם קניתם דירת יד שנייה, מיד עם התשלום והעברה של הזכויות על הנכס, תוכלו לעבור להתגורר בדירה אותה רכשתם והיא עומדת לרשותכם, פרט למקרים בהם מתגורר שוכר בדירה ואז יש להודיע לו על סיום החוזה במועד המצויין בחוזה. לעמת זאת, כאשר אתם קונים דירה חדשה מקבלן, ברוב המקרים הדירה היא על הנייר או בשלבי הקמה ולכן תאלצו להמתין עד למועד האכלוס ועד לקבלת טופס 4 המאשר כניסה למגורים בדירה. במקרים רבים יתכנו עכובים עקב בעיות שהתעוררו במהלך הבנייה ולכן עליכם לדאוג לדיור חילופי עד לרגע קבלת המפתח. במידה ואתם כבר שוכרים דירה, לא כדאי למהר לסיים את החוזה, אלא לראות איך מתפתחת הבנייה בשטח ולהיות עם יד על הדופק כדי לדעת מתי תוכלו לעבור להתגורר בדירה החדשה. ברכישת דירה מאדם פרטי לא תתגלנה הבעיות הללו ותוכלו מייד עם פינוי הדירה לעבור להתגורר בה מבלי להמתין יום אחד נוסף.

 

שדרוג המפרט הטכני בדירה

 

כאשר רוכשים דירה חדשה מקבלן מקבלים מפרט טכני על פי החלטת חברת הבנייה. לעיתים הקבלן מציע מספר אפשרויות לשינוי או שדרוג. לאנשים רבים המפרט הבסיסי אותו מציע הקבלן לא מספיק והם מעוניינים לשדרג את הדירה שלהם. שדרוג דירה חדשה כרוך בעלויות גבוהות ויכול להסתכם בעשרות אלפי שקלים ולמעלה מכך. גם כשקונים דירת יד שנייה נהוג לשפץ את הדירה כדי להתאים אותה לצרכים שלכם. אבל יחב עם זאת, שיפוץ של דירה בנויה בדרך כלל זול יותר מאחר ואתם לא תלויים כל הזמן בקבלן ויכולים לבצע ולנהל את השיפוץ בעצמכם ולערוך מרכז בין בעלי מקצוע בכדי להוזיל עלויות.

 

עלויות עורך דין

 

כאשר רוכשים דירה חדשה מקבלן תצטרכו לשלם גם עלות של עורך דין המייצג את הקבלן. למעשה אתם נדרשים לשלם גם על עורך דין המייצג את הקבלן וגם על עורך דין מטעמכם כדי לנהל את החוזה. לעומת זאת, כאשר רוכשים דירת יד שנייה, יש לשכור עורך דין המייצג אתכם בלבד וכן המחיר יהיה נמוך יותר בהשוואה לעורך דין של הקבלן שאמור לקבל כ 1.5% מערך הדירה.

 

הצמדת התשלום למדד תשומות הבנייה

 

כאשר רוכשים דירה חדשה מקבלן ישנו סעיף של הצמדה למדד תשומות הבנייה. לפי סעיף זה הקבלן מצמיד את יתרת התשלום שלכם למדד תשומות הבנייה ובמידה והמדד עולה, מה שקורה בדרך כלל, עליכם לשלם את היתרה. ברכישת דירת יד שנייה אין הצמדה למדד תשומות הבנייה, מכיוון שהדירה כבר בנויה.

 

תשלומים לקבלן

 

כרוכשים דירת יד שנייה, תצטרכו לגייס את כל הכסף ולהעבירו למוכר, רק כך תוכלו להכנס ולהתגורר בדירה. לעומת זאת, כאשר רוכשים דירה מקבלן, יש לנהל איתו משא ומתן לגבי מועד התשלומים. רוב הקבלנים גובים 20% מערך הדירה בזמן החתימה על חוזה המכר ואת היתרה משלמים בעת קבלת המפתח. ישנם קבלנים הדורשים תשלומים של כל שלושה חודשים בהתאם לקצב הבנייה. כדאי להתאים את זמן התשלומים לקבלן על פי המועד והסכום של המשכנתא, כך תוכלו להנות מחפיפה של מועדי התשלום ומועד משיכת המשכנתא ולא תשלמו הפרשים של ריביות והצמדות נוספות.

 

תשלום ארנונה וועד בית

 

כשקונים דירת יד שנייה, עליכם לוודא מה גובה הארנונה ומהו התשלום על וועד הבית. כאשר רוכשים דירה חדשה מקבלן, לא תוכלו לדעת את גובה הארנונה וועד הבית, אך תוכלו לעשות סקר שוק בסביבה בכדי לשער את גובה העלויות הללו. 

 

אז מה עדיף?

 

על כל זוג לעשות את השיקולים שלו ולבדוק את היכולת הפיננסית שלהם ויכולת ההחזר החודשי שלהם. אנו ממליצים להעזר ביועץ משכנתאות מומחה שיוכל להתאים עבורכם את המשכנתא והתמהיל הנכון ביותר עבור המשפחה שלכם. יועצים מומחים תוכלו למצוא כאן, בקונטקט.

 

פשוט השאירו את הפרטים שלכם בטופס כאן למטה והמערכת שלנו תסרוק עבורכם מאות נותני שירות בתחום המשכנתאות ותשלח אליכם עד 3 הצעות מחיר של יועצי משכנתא מומלצים באזור מגוריכם המתאים בדיוק לפרופיל הבקשה שלכם ולגובה התקציב שקבעתם.

 

חסכו זמן, טרחה וכסף רב - במקום אחד!

 

קונטקט - לעמוד בציפיות - CONTACT

 

 

השוואת יועצי משכנתאות במשכנתא

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו