מה אומרת ההלכה על הסרת קעקועים?

התורה היהודית אוסרת לחרוט קעקועים על גוף האדם, כלשון הפסוק: ''ושרט לנפש לא תתנו בבשרכם וכתובת קעקע לא תתנו בכם'' (ויקרא, י''ט, כ''ח). האיסור חל על כל מקום בגוף, גלוי או מכוסה.

 

מה הטעם לאיסור?

 

שורש האיסור לחרוט כתובת קעקוע בבשר הגוף, הוא שלא ללכת בחוקות הגויים שהיו נוהגים לקעקע את שם האליל שלו עבדו על גופם. סיבה נוספת לאיסור הזה היא היותם של היהודים משוייכים לעם הנבחר, בניו של המלך, אשר לא נאה להם להשחית את גופם.

למרות שמהות האיסור הינה ביסוד של חוקות הגויים, ברור שגם כיום בזמן שלא שכיח לקעקע את העור לצרכי עבודת אלילים, עדיין האיסור בתוקף. כאשר הקעקוע כולל את שם ה' המלא כפי שהוא נכתב בספר התורה, הדינים חמורים יותר מכיוון שאסור לעמוד ליד קעקוע כזה בלבוש לא צנוע וכאשר נכנסים לשירותים או למקלחת - חובה לכסותו.

 

האם ההלכה מחייבת מחיקה של קעקוע קיים?

 

השאלה של מחיקת קעקועים נשאלת לעיתים רבות על ידי מתקרבים ליהדות או חוזרים בתשובה, שעשו קעקועים בצעירותם וכעת מבקשים לדעת האם חובה עליהם למחוק את הקעקוע.

חשוב להבין שהאיסור הוא בעצם עשיית הקעקוע ולא בעצם השארותו על הגוף. בדיעבד, אחרי שהוא כבר נעשה אין חובה הלכתית להסירו ומספיק לכסות אותו. 

רבנים בזמננו ממליצים להסיר את הקעקוע מכיוון שיש בו ''מזכרת עוון'', אבל מדגישים שאין בכך כל חיוב. במידה ומדובר בקעקוע במקום נסתר בגוף, יש יותר מקום להקל בזה.

 

באיזו שיטה ממליצה ההלכה להסיר קעקוע?

 

שתי השיטות העקריות הקיימות להסרת קעקועים הן הסרת קעקועים בלייזר או הסרת קעקועים בניתוח. 

ניתוח גורם לחבלה הגופו של המטופל ולכן ההלכה ממליצה על הסרת קעקוע בלייזר. חשוב להדגיש שהסרת קעקוע בלייזר לא תמיד אפשרית, כי היא לא אפקטיבית כ''כ עבור קעקועים גדולים או צבעוניים.

 

האם מתבצעת הסרת קעקועים לפני הקבורה?

 

התשובה היא - לא.

ההלכה מקפידה מאד על כבוד המת ולכן רואה בהסרת קעקועים לפני קבורה מעשה שאינו ראוי הפוגע בכבוד המת ולכן לא מתבצעת הסרת קעקועים לפני קבורה יהודית.

 

לסיכום,

 

ראינו שההלכה מייחסת בחומרה לחריטת קעקועים בגוף האדם, הן משום השחתת הגוף והן משום עבודת אלילים, אך אחרי שהקעקוע כבר נעשה אין חובה להסירו בפרט אם מדובר בחבלה לגוף. במידה והקעקוע קטן ואין צורך בטיפול מאסיבי וכואב העלול לשאיר צלקות, מומלץ כן לבצע הסרה או טשטוש של הקעקוע. ניתן לבצע זאת על ידי העלמת קעקועים באמצעות טיפול בלייזר.

כאן, בקונטקט תוכלו למצוא עשרות מטפלים ובעלי קליניקות להסרת קעקועים. אנחנו ממליצים להשאיר את פרטיכם כאן בטופס למטה, ואני נדאג לחבר אתכם עם המומחים המתאימים ביותר לצרכים שלכם עם התאמה מדוייקת ומלאה לאופי הקעקוע והמחיר שתוכלו לשלם.

השוואת טיפולים אסתטיים באסתטיקה רפואית

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}