מה זה אומר להיות מוגדר כחייב מוגבל אמצעים?

יש לכם תיקים בהוצאה לפועל?

 

כדי שתדעו: אתם יכולים לקבל בהוצאה לפועל צו המכריז עליכם כ"חייב מוגבל אמצעים".

 

מה זה חייב מוגבל באמצעים ואיך מתבצע ההליך בהוצאה לפועל? בכתבה זו נסביר ונציג את האופציות שנפרסות לפניכם על מנת  שתוכלו לקבל הלוואה למחיקת חובות כדי להפטר מהם אחת ולתמיד!

 

כאשר יש לאדם חובות רבים והוא אינו יכול או מסוגל לעמוד בתשלומי החובות כנדרש, או כפי שקבע בית המשפט, נפתחו לו תיקים בהוצל"פ ע"י מספר נושים, הוא יכול לפנות להוצאה לפועל ולבקש שיוכרז כ"חייב מוגבל אמצעים" על מנת להקל עליו בתשלום החובות וכדי שיוכל לשלם את החוב בתשלומים חודשיים שיוכל לעמוד בהם.


ברגע שהרשם בהוצאה לפועל מכריז על אדם כחייב מוגבל אמצעים והוא חדל פירעון, מאוחדים כל התיקים העומדים נגדו לתיק אחד (איחוד תיקים). זהו צו ביניים הניתן עד שיעשה בירור יסודי שיבצע הרשם בהוצל"פ ויינתן צו הכרזה סופי. מיד עם הכרזתו כחייב מוגבל אמצעים בהליך הביניים, מתקיימות ההגבלות הבאות:


- צו עיכוב יציאה מהארץ.
- חשבון החייב יוגדר כמוגבל חמור בבנק בו הוא פועל.
- החייב לא יוכל לפתוח חשבון חדש בבנק אחר.
- החייב לא יוכל להשתמש בכרטיסי אשראי או בצ'קים.
- חל עליו איסור מוחלט להקים חברה או לנהל חברה ללא אישור מיוחד מראש ההוצל"פ.
- הוא חייב לחתום על כתב ויתור סודיות.


היתרון בהליך כזה, הוא שכל ההליכים נגדו מעוכבים מיידית מתוקף היותו מוכרז כחייב מוגבל אמצעים, הנושים לא יוכלו לבצע נגדו עיקולים או להגיש נגדו תביעות. הוא אינו כפוף לתת דין וחשבון על התנהלותו הכלכלית כפי שנדרש בהליך של פשיטת רגל ויכול בכל שלב לבקש להשתחרר מהגדרה זו.


כאשר נקבעים התשלומים החודשיים להחזר החובות ע"י הרשם, חלוקת הכספים לנושים נעשית ע"י ההוצל"פ. צו התשלומים שנקבע הינו נמוך יותר ומאפשר לחייב לעמוד בתשלומים עד לסגירת החוב.
כדי להיות מוכרז כחייב מוגבל אמצעים, על החייב להגיש בקשה בהוצל"פ לפריסת תשלומי חובותיו בהתאם לגובה החוב כולל הריבית וההצמדה הצפויים. הפריסה מתבצעת לפי הקריטריונים הבאים:


- לחוב של עד 20 אלף שח הפריסה תהיה לשנתיים בלבד.
- לחוב של עד 100 אלף שח הפריסה תהיה ל 3 שנים.
- לחוב שהוא מעל 100 אלף שח הפריסה תהיה ל 4 שנים.
במקרים מיוחדים יכול החייב לבקש מהרשם לפרוס את התשלומים לתקופה ארוכה יותר.


לאחר שהוכרז כחייב מוגבל אמצעים, יוזמן החייב לחקירת יכולת והוא חייב להתייצב בה. חקירת היכולת מסתמכת על כל המידע שסיפק החייב וכל המידע שנאסף על ידי הרשם בהוצל"פ. בסיום חקירת היכולת, כשהרשם בהוצל"פ יחליט שאכן אין ביכולתו של החייב לפרוע את חובו, הוא יכריז על החייב כחייב מוגבל אמצעים ויוציא צו תשלומים בהתאם למה שעלה בחקירה. על החייב לעמוד בצו התשלומים שנקבע.  


אדם המוגדר כחייב מוגבל אמצעים, יירשם במרשם החייבים המוגבלים והרישום יימחק לאחר פירעון החוב או עם ביטול הגדרתו כחייב מוגבל אמצעים לפי בקשתו ובמקרים מיוחדים לפי החלטת הרשם.
אם הרשם בהוצל"פ ביטל את ההכרזה על החייב כחייב מוגבל אמצעים מכל סיבה שהיא, כל ההגבלות שהוטלו על החייב תתבטלנה.


במידה ומתווסף תיק נוסף בהוצל"פ, החייב לא יצטרך לעבור שוב חקירת יכולת אלא אם כן הרשם בהוצל"פ זימן אותו לחקירה נוספת. במקרה זה חייב החייב להתייצב לחקירה גם אם כבר הוכרז סופית כחייב מוגבל אמצעים.


קריטריונים לקבל הפטר בהוצל"פ:


חייב מוגבל אמצעים יכול להגיש בקשה לצו הפטר למחיקת חובותיו בהוצל"פ רק אם עברו 4 שנים לפחות מתחילת הכרזתו כחייב מוגבל אמצעים. שהחובות שלו לא עולים על 800 אלף שח, לחייב אין נכסים שניתנים לעיקול או מכירה, שהחייב עמד בכל התשלומים ב 3 השנים האחרונות ולפני הגשת בקשת ההפטר ( הרשם רשאי לתת צו הפטר גם אם החייב לא עמד בכל התשלומים אך שילם לפחות 18 תשלומים ובהתחייבות  להשלים את התשלומים ותלוי בנסיבות שבגללן לא עמד בתשלומים השוטפים). בתנאי שהחייב לא עומד בהליך של פשיטת רגל בעניינו. לא ניתן לקבל הפטר בתיקי מזונות.


המידע המובא כאן אינו מחליף סיוע של עו"ד המתמחה בטיפול באיחוד תיקים בהוצל"פ ובבקשה להכרזה של חייב מוגבל אמצעים. מומלץ לקבל סיוע מעו"ד כדי שתוכלו לישון טוב יותר בלילה מתוך ידיעה שיש מי שמטפל בכם בצורה הטובה ביותר, בהתאם לנסיבות.

 

פנו עכשיו דרך הפלטפורמה שלנו להשוואת ריביות המקיפה בישראל ותקבלו עד 3 הצעות שרות שרלוונטיות לאופי הפניה שלך. טכנולוגיית קונטקט תסרוק עבורך את ספקי השירות המתאימים ביותר לאופי הפניה שלך במקום אחד, כדי שאתם תחסכו בכסף, זמן ומאמץ מיותר!

 

CONTACT - לעמוד בציפיות - קונטקט

 

 

השוואת מממנים חוץ בנקאיים בהלוואה חוץ בנקאית

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו