בואו נתכנן- את הבלתי מתוכנן

כולנו מסכימים על חשיבות החסכון. חיסכון לטווח ארוך הוא תעודת הביטוח לחלומות ולמטרות שלנו ועל כך שאנו מבטיחים בעזרתו את עתידנו ועתיד ילדנו.

 

הכל נכון ומדויק, חיסכון לטווח הארוך באמת יעניק לכם שקט נפשי, יציבות כלכלית בתקופות משבר והגשמת החלומות והיעדים בטווח הארוך. אבל חסכון ארוך אינו מספיק. דווקא על החסכון החשוב ביותר ממעטים לדבר- חסכון לטווח הקצר או חסכון להוצאות בלתי מתוכננות (בלת"מ).

 

אז אם במקרה אין לכם חיסכון כזה - המאמר הזה מיועד בשבילכם!

 

מהו חסכון לבלת"מ/ טווח קצר?

 

החסכון לטווח הקצר נועד לכיסוי הוצאות חריגות ובלתי מתוכננות שאינן בתקציב החודשי הקבוע. הוצאות כאלו יכולות להיות תיקון או החלפת חלק יקר ברכב, מכשיר חשמלי שהתקלקל וצריך לקנות חדש, משקפיים שנשברו או אפילו אירוע לא מתוכנן או נסיעה לא מתוכננת לחו"ל. כל אלו הן הוצאות חריגות ובלתי מתוכננות שחורגות מהתקציב ומכניסות את המשפחה לבור כלכלי גדול וארוך. הרי אם לא חסכנו בדיוק למצבים אלו ואפילו שהתקציב המשפחתי מאוזן, אנו מכניסים את עצמנו ואת חשבון הבנק למשיכת יתר (אוברדראפט), דבר הגורר תשלומי ריבית גבוהים שרק מוסיפים להוצאות השוטפות. הדבר הגרוע יותר הוא ש"בור כלכלי" זה שנפער כתוצאה מתשלום עבור הוצאה בלתי מתוכננת לא ייסגר מעצמו. הכנסות המשפחה לא משתנות וגם הוצאותיה נשארות כשהיו ואם אין כסף נזיל וזמין שנשמר למצבים אלו- המשפחה תמשיך לגרור את ה"אוברדראפט" ותשלומי הריבית עוד זמן ארוך. כמובן שעל פי מרפי "צרות באות בצרורות", ואם אכן מרפי בא לבקר (וגם אם לא) אז צפויות לכם גם הוצאות נוספות ואז בכלל המצב הולך ומסתבך.

 

חיסכון לטווח קצר הוא בדיוק הפתרון לכל הצרות הלא מתוכננות ש(תמיד) באות, לבד או בצרורות. חסכון זה מטרתו לתת כיסוי לאותן ההוצאות המפתיעות והחורגות מהתקציב. ואם עברה תקופה ושום הפתעה לא קרתה? מצויין, הרווחתם חופשה או חסכון לטווח ארוך.

 

כמה לחסוך?

 

שאלת השאלות היא כמה לחסוך לסוג זה של חיסון ובאיזה אופן? אז בשונה מכל חיסכון אחר שיש לו מטרה ברורה ואנו יודעים כמה כסף נצטרך בשבילה, כאן המצב הוא שונה. איננו נביאים ולכן אנו לא יכולים לחזות מה יתקלקל או ישבר בתקופה הקרובה, מי יתחתן במפתיע או איזה הוצאה חריגה צפויה לנו מעבר לפינה. ולכן אין סכום קבוע שאותו אנו צריכים לחסוך. 

 

כלל האצבע אומר לשים כ-10% מההכנסה החודשית בחיסכון לטווח קצר, בכל חודש. כך, כעבור שנה יש לכם כבר יותר מהכנסה חודשית אחת לטובת העניין. סכום שאמור להספיק לכיסוי רוב התקלות וההוצאות הבלתי מתוכננות בשנה אחת.  בסיום שנה של חיסכון יש מספר אפשרויות: או להפסיק לחסוך (ולמלא את הפער בכל פעם שמשתמשים בכסף) או להשתמש בחלק מהכסף למטרות אחרות ולהמשיך לחסוך או לסגור את הכסף שנחסך לחיסכון לטווח ארוך ולהתחיל חיסכון חדש לטווח הקצר. כל אחת מהאפשרויות היא טובה ונכונה- העיקר שחסכתם ויש לכם כיסוי להוצאות הבלתי מתוכננות שמגיעות כל שנה.

 

איפה לחסוך?

 

בשונה מחיסכון לטווח ארוך, בו המטרה היא למקסם את הכסף ע"י צבירת ריבית מקסימלית וריבית דריבית, כאן המצב הוא שונה. הכסף שנחסך לטווח הארוך ולמימון הוצאות חריגות ובלתי מתוכננות- צריך להיות זמין באופן מיידי! הרי אם התקלקל המקרר ואתם נדרשים לקנות מקרר חדש, לא תחכו עד שתוכנית החסכון תיפתח ואין בכלל מה לדבר על קנייה בתשלומים. הכסף צריך להיות נגיש ונזיל באופן מיידי (או עד 3 ימי עסקים).

 

מכיוון שהדבר החשוב לנו ביותר בחיסכון זה הוא הנזילות והשימוש המיידי בו, אפיקי החסכון צריכים להיות כאלו שיאפשרו זאת. ניתן לחסוך במזומן בבית (או בכספת), ניתן לחסוך בפק"מ יומי או שבועי וניתן גם להשאיר את הכסף בחשבון העו"ש (רק להיזהר שלא להשתמש בו למטרה אחרת ולכיסוי חובות). כל דרך היא מקובלת ובתנאי שהכסף נשמר למטרה זו ולא מבוזבז או נבלע בחשבון.

 

אז עכשיו, אחרי שהבנתם את החשיבות של החיסכון לטווח קצר ולבלת"מ, כל מה שנשאר לעשות הוא לקחת את התקציב המשפחתי, לפנות כ-10% מההכנסה ולהכניס את הסעיף של חסכון לבלת"מ לתוך סעיפי ההוצאות.

נשמע מסובך? בדיוק בשביל זה היועצים שלנו כאן לרשותכם. אז צרו קשר עם אחד היועצים שלנו וצרו ביטחון כלכלי כבר היום, או פשוט השאירו את הפרטים שכם בטופס שבצד שמאל של המאמר והמערכת שלנו תשלח אליכם עד 3 הצעות של יועצים לכלכלת המשפחה באזור מגוריכם שידריכו אתכם בדרך לבטחון הכלכלי שלכם לטווח הארוך והקצר גם יחד!

 

קונטקט - לענות לציפיות - CONTACT

 

 

השוואת יועצים לכלכלת משפחה בייעוץ לכלכלת המשפחה

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}