מה חשוב לבדוק לפני שחותמים על חוזה לקניית דירה מקבלן?

אם אתם עומדים לפני קניית דירה מקבלן ולא יודעים איך לעשות את זה נכון בלי להנזק ולצאת פראיירים,

 

הגעתם לפה בדיוק בזמן הנכון!

 

אנחנו נדאג שתקבלו את מלא המידע לגבי רכישת דירה מקבלן כולל הזכויות שמגיעות לכם והטבות שתוכלו לקבל.

 

קניית דירה מקבלן היא אחד החלומות שכל אחד מאחל לעצמו, אבל בתוך תהליך הרכישה עלולים לצוץ מספר מכשולים שאם לא תהיו מודעים אליהם מספיק זה יכול לעלות לכם ביוקר. טעות נפוצה של אנשים רבים הרוכשים דירות מקבלן היא ההסתמכות על עורך הדין של הקבלן בניסוח החוזה. בכתבה זו נביא בפניכם את הדגשים החשובים שיש לשים לב אליהם בחוזה לקניית דירה מקבלן כדי שלא תצאו מופסדים מכל הסיפור הזה ותוכלו לחתום על החוזה בראש שקט.

 

האם עורך הדין של הקבלן פועל לטובתו בלבד?

 

חשוב שתדעו שאכן צריך להיזהר ולפקוח עין ולמרבה המזל יש לכן הרבה מה לעשות בעניין הזה. קודם כל, צריך לדעת שעורך הדין של הקבלן המנסח את החוזה, שם לנגד עיניו אך ורק את טובת הקבלן. גם אם אתם משלמים שכר טירחת עורך דין - הוא מייצג אך ורק את הקבלן ולא אתכם, ובשל כך האינטרסים שלכם ושל הקבלן הם מנוגדים ולא ניתן לייצג את שני הצדדים בצורה ראויה. דבר שני, אתם צריכים להתייחס לחוזה בספקנות ולבדוק אותו בזהירות רבה. הבעיה העיקרית היא שמישהו לא מקצועי לא יכול לאתר את המלכודות והמוקשים שיכולים להיות טמונים בחוזה כזה. לכם אין את הידע והמיומנות הנדרשים כדי להבטיח שתוכלו להגן על האינטרסים שלכם. לרוב האנשים רכישת דירה היא העסקה הגדולה ביותר שעשו בחייהם ושמעורבים בה סכמי כסף גדולים כל כך. לכן לא כדאי להסתכן ולהגיע למעמד חתימה החוזה מול הקבלן לא מוכנים. ליווי של עורך דין מומחה למקרקעין יכול להציל אתכם ברגע האמת. עורך דין בעל ניסיון יכול לנהל עבורכם את המשא ומתן מול הקבלן ולהגיע עימו להסכמות שיגנו עליכם ויבטיחו את שמירת האינטרסים שלכם.

 

אילו מוקשים יכולים להסתתר בחוזה מול הקבלן?

 

החוזה שמנסח עורך דין מטעם הקבלן יהיה בדרך כלל דרקוני ומפלה לרעה את הרוכש - אתכם. לכן כדאי לסרוק את החוזה בצורה מדוקדקת ולהון לעומק את כל האותיות הקטנות. במקרים רבים הקבלן מנסה להתחמק מחובותיו וכלן חשוב שתשימו לב לכמה דברים מרכזיים:

 

1.  זמן מסירת הדירה - חשוב לוודא שקיים בחוזה סעיף המגדיר האופן מדוייק את מועד מסירת הדירה ומה הטווח של החריגה ממועד זה. על פי חוק המכר קיים פיצוי בגין איחור במסירת הנכס והרבה מהקבלנים כותבים בחוזה מחיר נמוך בהרבה מהמוסכם בחוק.

 

2. המפרט - צריך לכלול בחוזה סעיף שמחייב את הקבלן לבנות את הדירה בהתאם לתקני הבנייה והבתאם למפרט שנקבע מראש בינכם. חשוב לבדוק לעומק את המפרט הטכני של הדירה.

 

3. היבטים חוקיים - חשוב מאד לבדוק את כל ההיבטים של חוקיות העסקה והבניה. בנוסף, חשוב לבדוק את המצב הקנייני של הקרקע שעליה בונים את הדירה ותוך כדי כך לרשום עליה הערת אזהרה בלשכת המקרקעין. דבר נוסף שחשוב לבדוק, זה שכל אישורי הבניה הנחוצים ישנם, ושכל התהליכים הקשורים להיבט התכנוני הושלמו. יתרה מזאת, צריך לוודא שהקבלן זכאי לבנות על הקרקע והוא רשום בפנקס הקבלנים הרשומים בסיווג מתאים ואכן הוא רשאי לבנות את מספר הקומות המדובר. חשוב לוודא שהפרוייקט לא משועבד והוא נקי מחובות והתחייבויות שונות.

 

4. אחריות - בעת רכישת דירה חדשה קיימת תקופת בדק, זהו בעצם פרק זמן בו הקבלן מתחייב לתקן על חשבונו כל ליקוי המתגלה בדירה. מלבד תקופת הבדק קיימת גם תקופת אחריות שקובעת כי הקבלן אחראי על כל הליקויים בדירה שמקורם בתכנון, בבניה או בחומרי הגלם. תקופת האחריות מתחילה מייד אחרי תקופת הבדק וקיימת מספר שנים תלוי הסוג הליקוי. 

 

5. ערבות בנקאית - בחוק המכר נקבע מנגנון שמגן על כספי רוכשי הדירות. המנגנון הזה קובע כי ישנו איסור להפקיד כסף ישירות בחשבון הבנק של הקבלן. חשוב לבדוק שלפרוייקט קיים בנק מלווה וישנו סעיף בחוזה שקובע שכל סכום שאתם מעבירים לקבלן יועבר על ידי שוברי תשלום הישר לחשבון הבנק המלווה ותקבלו ערבות בנקאית בתוך 14 יום ממועד העברת התשלום. חשוב לכלול בחוזה סעיף הקובע שבמקרים של עיקול הקרקע הכסף ששולם יוחזר לכם.

 

מה עוד צריך לבקש מהקבלן?

 

חשוב לדרוש מהקבלן לקבל אישור החרגה. הרבה פעמים, הבניין או הקרקע עליה הוא עתיד להיבנות משועבדים לטובת בנק מלווה וכאשר אתם משלמים כסף עבור הדירה הקבלן צריך להחריג מהשעבוד את החלק היחסי בדירה שנקנה באותו סכום. לכן חשוב לדרוש מהקבלן אישור החרגה המחריג, מוציא, את החלק היחסי בדירה מהחוב לשעבוד הכללי.

 

רוצים באמת לעשות את זה בטוח?

 

השאירו את הפרטים שלכם בטופס כאן למטה ותקבלו עד 3 הצעות מחיר מיועצי משכנתאות מומלצים באזור מגוריכם כדי שתוכלו לבחור את היועץ האידיאלי עבורכם שילווה אתכם בכל תהליך רכישת הדירה שלכם ובמשא ומתן מול הבנקים השונים.

 

המערכת שלנו שולחת אליכם אך ורק הצעות רלוונטיות לפרופיל הבקשה שלכם ולתקציב שהגדרתם מראש.

 

חסכו זמן, טרחה וכסף רב - במקום אחד!

 

קונטקט - לעמוד בציפיות - CONTACT

 

 

השוואת ספקים במשכנתא לבית ראשון

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו