מה כולל תהליך ייעוץ כלכלי לעסקים?

בעלי עסקים רבים סבורים שהם מסתדרים נהדר בעצמם ושליווי וייעוץ פיננסי לעסק זה רק עבור עסקים גדולים או חברות שנקלעות לבעיות כלכליות רציניות. באופן מפתיע, בעלי עסקים רבים פונים לקבלת ייעוץ פיננסי רק כאשר הם נקלעים לקשיים ורק אחרי בדיקה מעמיקה והבנה שמקור הקשיים נעוץ בניהול פיננסי מוטעה. צורת הפעולה הזאת היא מוטעית מיסודה וכדי להבין מדוע, חשוב לבחון את הדברים לעומק ולהבין מה כולל ייעוץ פיננסי - כלכלי לעסק ומה התועלת שבו. 

 

מהו ייעוץ פיננסי - כלכלי לעסקים?

 

כאשר מדברים על ייעוץ כלכלי לעסקים אי אפשר שלא לדבר על התהליך המלא של ליווי פיננסי לעסקים. הייעוץ הפיננסי הוא בעצם תחילתו של תהליך ליווי שבו מלווה יועץ פיננסי עסק מסויים, מנתח את הצרכים הכלכליים והעסקיים שלו ומתאים לו מתוך ארגז כלים, אסטרטגיות המתאימות למאפייני העסק ולצרכיו. חלק מהכלים רלוונטיים והכרחיים לכל עסק, כגון: יצירת מערכת לניהול תזרים מזומנים, הגדרות וניהול תקציב, ניהול מערכת אשראי וגיוס אשראי, מעקב על הפעילות הפיננסית ועוד. 

הליווי הפיננסי מאפשר למעשה, ניהול כלכלי תקין של העסק ומקשר בין כל הפעילויות העסקיות שלו, תוך כדי בדיקה שכל הפעילות עולה בקנה אחד עם היעד של להיות ברווחיות. התהליך של ליווי כלכלי לעסק מאםשר לנווט את ההכנסות וההוצאות בצורה הטובה ביותר לטווח הקצר והארוך ולשלב בין ההתנהלות השוטפת לצמיחה לאורך זמן.

 

מה כולל תהליך של ליווי פיננסי לעסק?

 

המטרה של תהליך הליווי הפיננסי לעסק, היא להבטיח שצורת הטיפול בהיבטים הפיננסיים של העסק תהייה מקצועית ביותר ותפנה לבעל העסק זמן כדי לעסוק בתחום ההתמחות שלו כבעל העסק. לכן, יועץ כלכלי שמבצע ליווי וייעוץ כלכלי לעסק אמור לחתור להשגת מספר מרכיבים חיוניים והם:

 

1. להצביע על כשלים בניהול הפיננסי של העסק ולשנות צורת התנהלות מזיקה.

 

2. ליצור נורמות של פיקוח ובקרה על המערכת של ניהול הכספים בעסק ועל התוצאות הפיננסיות שלו.

 

3. להבטיח את מילוי הצרכים הכלכליים ההכרחיים לפעילות תקינה של העסק.

 

4. לתת אסטרטגיה ברורה ומקיפה וליצור תוכנית פיננסית עתידית

 

5. לנהל נכון את תזרים המזומנים בעסק גם במצבים של קשיים בתזרים.

 

6. לאפשר התמודדות עם שינויים כלכליים בשוק, כגון: מיתון ולשפר את יכולת ההתמודדות בסביבה תחרותית.

 

7. לסייע בהטמעה של תהליכי ניהול נכונים המתאימים למאפייני העסק.

 

8. לסייע בניתוח וניהול סיכונים פיננסיים.

 

איך מתבצע תהליך של ליווי כלכלי לעסקים?

 

1. שלב האבחון

 

כדי לקבל ייעוץ פיננסי ממקוד מטרה ותוצאות, חשוב מאד לערוך לפני הכל אבחון יסודי של התהליכים הפיננסיים בעסק. האבחון יכלול בדיקה מקיפה של המצב הפיננסי בעבר ובהווה ויתייחס למאזן הנכסים וההתחייבויות ולתזרים המזומנים. בין היתר יבחנו גם מבנה ההון האשראי בעסק, עלויות עקריות, הבטי תמחור, ניהול הון חוזר ועוד. במקביל תערך גם סקיה של הסיכונים העקריין בעסק ודרכי ההתמודדות עמם. בסוף תהליך האבחון תתקבל תמונת מצב פיננסית של העסק לרבות כל הבעיות והליקויים המונעים ממנו את מיצוי הפוטמציאל הפיננסי שלו. זהו שלב מהותי בתהליך ובלעדיו יהיה קשה לקבוע מהן דרכי הפעולה המתאימות.

 

2. בניית תוכנית עבודה

 

בשלב הבא, תערך תוכנית עבודה מעשית לטיפול בליקויים שנמצאו. דרכי הפעולה יכולות להיות בין היתר: שינויים בתנאי האשראי, ייעול תהליכי ייצור, ניהול המלאי, קיצוץ בעלויות לא הכרחיות, פיטורי עובדים, כתיבת תוכנית עסקית, בניית תקציב שנתי, עריכת תזרים מזומנים חזוי, ניהול יעיל של הון חוזר, איתור מקורות אשראי נוספים, שיתוף המערכת הבנקאית בתהליך ההבראה ופריסת חובות מחודשת ועוד. תוכנית העבודה תגדיר מראש צעדים מעשיים לביצוע וכן לוח זמנים ויעדים להשגה.

 

3. עבודה בשטח

 

הייעוץ הפיננסי כולל ליווי לאורך כל התהליך ובעיקר יישום משותף של תוכנית העבודה על ידי בעל העסק והיועץ הפיננסי. תוך כדי עבודה ויישום מתבצעת כל הזמן הערכה ושיפור של ההישגים בכל תחומי הפעולה שהוגדרו. המטרה העקרית של הייעוץ הפיננסי היא הגדרה ויישום של דרכי פעולה ספציפיות המתאימות במדויק לעסק ולמצב שלו על ידי התבססות של האבחון המוקדם.

 

לסיכום,

 

ניתן לומר כי ייעוץ וליווי פיננסי לעסקים הוא דבר שהוא בגדר חובה לכל עסק ובד בבד הוא תהליך אידבידואלי לכל עסק בפני עצמו. לא כדאי לחכות למשברים כלכליים כדי לפנות לייעוץ פיננסי. אנחנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם אחד מהיועצים הפיננסיים שלנו, כאן, בקונטקט ולקבל ידע וכלים שיחסכו לכם הרבה מאד כסף, זמן ואנרגיה.

השוואת מאמנים עסקיים בייעוץ עסקי

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}