מהו מדד תשומות הבנייה וכיצד הוא משפיע על שווי הדירה בפועל?

עומדים לפני קניית דירה חדשה מקבלן?

 

הגעתם למקום הנכון בזמן הנכון!

 

בעזרת יועצי המשכנתאות המומחים שלנו אנו נדאג שתקבלו את המשכנתא המתאימה בדיוק לצרכים שלכם בלי לשלם שקל אחד יותר!

 

כאשר אתם רוכשים דירה מקבלן תדרשו לחתום על חוזה מכר הכולל בתוכו סעיף הנוגע למדד תשומות הבנייה. רוב האנשים הרוכשים דירה מקבלן, לא מודעים לחשיבות של מדד תשומות הבנייה ולא מבינים כיצד הוא משפיע על מחיר הדירה בפועל. בכתבה זו נביא בפניכם את כל הדברים שחשוב שתדעו, מהו מדד תשומות הבנייה, איך הוא מחושב ואיך ניתן להתמודד איתו.

 

מהו מדד תשומות הבנייה?

 

מדד תשומות הבנייה הינו מדד המחושב ומפורסם בכל 15 לחודש באמצעות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ונועד לשקף את השינוי בעלויות של הבנייה עבור הקבלנים. מדד תשומות הבנייה נמצא בדרך כלל במגמת עלייה ממש כמו מדד המחירים לצרכן. המדד משקלל את השינוי במרכיבים העיקריים בבנייה כמו מלט, ברזל, בטון, אלומניום, שכר עבודה ועוד. מדד תשומות הבנייה משמש בעיקר כבסיס להצמדה של חוזי בנייה מרגע ההסכם ועד התשלום המלא. ההנחה שעומדת מאחוריו היא שכל עוד הקבלן לא קיבל את מלא הסכום, הוא סופג את העליות המתרחשות במחירי חומרי הגלם והשירותים.

 

על מי משפיע מדד תשומות הבנייה?

 

מדד תשומות הבנייה משפיע רק על רוכשי דירה חדשה מקבלן ובינהם גם זוכי תוכנית מחיר למשתכן אשר רוכשים דירות חדשות מקבלנים בכל רחבי הארץ. הסטטיסטיקה מוכיחה שמדד תשומות הבנייה נמצא בדרך כלל בעלייה, לכן הוא משפיע על מחיר הדירה בפועל וכן על המשכנתא. השינוי יכול להסתכם בעשרות אלפי שקלים עבור הרוכשים.

 

דוגמה להמחשה כיצד משפיע מדד תשומות הבניה על המשכנתא: נניח ומר כהן רכש דירה חדשה מקבלן בסכום של 2 מליון שקלים. הדירה כמובן טרם נבנתה ומר כהן רוכש אותה על הנייר או לפני עבודות הגמר. מר כהן אמור שלם מקדמה לקבלן של כ 20% משווי הנכס, כלומר 400,000 ש''ח בזמן החתימה על חוזה המכר. יתרת התשלום לקבלן אחר התשלום הראשון הינה 1.6 מליון ש''ח. במידה והוסכם בין הצדדים לשלם את יתרת הסכום בסמוך לקבלת הדירה בעוד 3 שנים ונצא מנקודת הנחה שמדד תשומות הבנייה עלה באותה תקופה בכ 2%, מר כן יצטרך לשלם לקבלן תוספת של כ 32,000 ש''ח.

במהלך שלב ההמתנה לסיום הבנייה המדד צפוי להשתנות עוד כ 36 פעם, עקב כך שהמדד לרוב רק עולה, בסופו של דבר יש לשלם הרבה יותר ממה שנקבע בזמן החתימה על חוזה המכר בתוצאה מהשינויים במדד.

 

השפעת מדד תשומות הבנייה על המשכנתא

 

כאשר ניגשים לבנק בכדי לקחת משכנתא, הבנק לא מתייחס למדד תשומות הבנייה ולכן אתם עלולים לגלות כי קיים הפרש בין מחיר המכירה לבין התשלום בפועל. לרוב, גם יועצי משכנתאות לא מתייחסים למדד תשומות הבנייה כאשר הם בונים תמהיל משכנתא ולכן תצטרכו לגייס את ההפרש ממקורות שונים. כדי שתמנעו מהוצאה כספית גבוהה ולא צפיה, תוכלו לבקש משכנתא גבוהה יותר בכמה עשרות אלפי שקלים או לחילופין לגייס את ההפרש באופן עצמאי. ישנה גם אפשרות להמקח עם הקבלן ולדרוש ממנו להשמיט את הסעיף של הצמדת מחיר הדירה למדד תשומות הבנייה - לזוכים בתוכנית מחיר למשתכן אין את האופציה הזאת, כיוון שהקבלן כפוף להוראות משרד הבינוי השיכון.

כאשר מרכיבים את התמהיל ומסלולי המשכנתא חשוב לשים לב למסלולים צמודים למדד המחירים לצרכן וכן למסלולים הצמודים למדד תשומות הבנייה, מכייון שכל שינוי במדד משפיע על תשלומי ההחזר החודשיים.

קושי נוסף העלול להתגלות עקב השפעת המדד, הוא הקושי לשלם את המשכנתא בתוספת ההצמדה למדד יחד עם תשלום דמי השכירות החודשיים, כיוון מדובר כאן בדירה שעדיין לא בנויה. דבר זה עלול להקשות על הזוכים בפרוייקט מחיר למשתכן מרגע חתימת החוזה ועד שלב קבלת הדירה שיכול להמשך גם 3 שנים וכן על רוכשים פרטיים בשוק החופשי הממתינים לשלב קבלת המפתח ומגוררים בשכירות.

 

כיצד להתמודד עם מדד תשומות הבנייה?

 

אפשרות ראשונה להתמודד עם שינויים במדד תשומות הבייה היא לנהל משא ומתן עם הקבלן ולדרוש ממנו שלא יצמיד את החוב הנותר למדד תשומות הבנייה. כאשר ישנו ביקוש לדירות, בדרך כלל הקבלנים לא יסכימו לוותר על ההצמדה, אך במצב האטה בשיווק הדירות, ניתן לדרוש לבטל את ההצמדה.

אפשרות נוספת היא להקדים את התשלום עבור הדירה ובכך לחסוך הפרש משמעותי היכול להסתכם בעשרות אלפי שקלים. אפשרות זאת לא תמיד יכולה להחשב כנכונה במידה והקבלן מסתבך או פושט את הרגל ולכן יש לבדוק כל מקרה לגופו ולקבל החלטה חכמה ואחראית.

אפשרות להתמודד עם מדד תשומות הבנייה יחד עם תשלום שכירות היא בחירה באופיה של תשלומי גרייס - במקום החזרי משכנתא רגילים. בתשלומי גרייס אתם תשלמו סכומים יחסית קטנים לגובה ההחזר החודשי של המשכנתא וכן בעצם תוכלו להתמודד בהצלחה עם תשלום השכירות וההחזר החודשי על ההלוואה. ככל שתתקרבו למועד קבלת המפתח, אחוזי המשכנתא על הדירה יעלו וכן גם התשלום החודשי, בין שבחרתם באפשרות של גרייס ובין בתשלומי משכנתא רגילים.

 

לסיכום:

 

עבור הרוכשים דירה חדשה מקבלן או לזוכי תוכנית מחיר למשתכן, מדד תשומות הבנייה הוא מדד חשוב שצפוי להגדיל את התשלום הסופי על הדירה בפועל עקב העלייה המתמדת שלו. בוודאי שלא תרצו להגיע ליום קבלת המפתח ולגלות שתצטרכו לשלם עוד כמה עשרות אפי שקלים שהצטברו במהלך הבנייה.

 

לכן מומלץ שתפנו ליועץ משכנתאות מומחה, כאן בקונטקט. 

בהשארת פרטים בטופס למטה, המערכת שלנו סורקת עבורכם עשרות יועצי משכנתאות מומלצים ועורכת השוואת מחירים המתאימה לפרופיל בקשתכם.

 

המערכת תשלח אליכם עד 3 הצעות מחיר מיועצי משכנתאות מומלצים המתמחים בנטילת משכנתא לדירות חדשות, משכנתא במחיר למשתכן וכדומה.

 

חסכו זמן יקר, טרחה וכסף - במקום אחד!

 

קונטקט - לענות לציפיות.

 

 

השוואת יועצי משכנתאות במשכנתא

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו