מדד מחירי הדירות 2020 - מהו, כיצד הוא מחושב ואיך הוא משפיע עלינו כרוכשי דירה?

מדד מחירי דירות הוא מדד המחושב באמצעות רגרסיה הדונית הלוקחת בחשבון את מאפייני הדירות ומנכה את השינויים באיכותן. המדד מחושב על סמך נתוני קובץ הכרמ"ן (כרטסת מחירי נדל"ן). הקובץ כולל מידע על עסקאות של דירות חדשות ושל דירות שבעלותן  הוחלפה. במאמר זה נסביר בהרחבה כיצד מדד מחירי הדיור מבטא את השינוי במחירי הדירות, כיצד מודדים אותו ומה הן המגמות של מדד מחירי הדירות ב 2020.

 

מהו מדד מחירי הדיור?

 

מדד מחירי דירות מבטא את השינוי המתבצע במחירי הדירות, שאותן מקבול למדוד על ידי סדרה עתית רצופה - שהיא רצף תצפיות מסודרות לאורך זמן ונמדדים במרווחי זמן קבועים ולאורך תקופות ארוכות, של כל השינויים ''הנקיים'' במחירי הדירות, הן החדשות והן מיד שנייה, לאורך זמן.

שינוי ''נקי'' הוא תיקון איכות בין הדירות שנמכרו באותה התקופה. זאת אומרת, הבאת דירות בעלות משולבת, גבוהה במאפיינים לאותה דרגה של איכות לשם שמירה על איכות קבועה לאורך זמן בין התקופות השונות.

 

איך מחשבים את מדד מחירי הדיור?

 

לצורך חישוב המדד לוקחים עסקאות נדל''ן למגורים ב 67 יישובים ברחבי הארץ, מקור הנתונים מתבסס על כרטסת מחירי הנדל''ן של רשות המיסים. הניכוי של השינוי באיכות נעשה על ידי רגסיה הדונית, אשר מפרקת את מחירי הדירה לרכיבי איכות וכך מאםשרת השוואה של עסקאות שונות לאורך זמן. מאפייני האיכות שנלקחים לחישוב המדד הם: יישוב, רמה סוציואקונומית, גודל הדירה וגיל הדירה. המדד מתפרסם מידי חודש, אבל מתייחס לחודש הקודם לו. בנוסף, המדד מבטא שינוי מחירים דו חודשי. החל מינואר 1999 מדד מחירי הדיור משמש כאינדיקטור לשינויים במחירי הדירות והוא לא חלק ממסגרת ממד המחירים לצרכן.

 

מדד מחירי הדירות 2020

 

נתוני המדד שהתפרסמו בחודשים אפריל - מאי 2019 מלמדים על עלייה של 0.5% במחירים של הדירות, לעומת החודשים הקודמים להם מרץ - אפריל. בהשוואה לאותה תקופה ב 2018, נרשמה עליה של 1.6% המחירי הדירות.

הנתונים מלמדים על עליות מחירים בכל אזורי הארץ במהלך החודשים אפריל - מאי, שהמובילה בעליות מחירים היא ירושלים, עם עליה של 1.1%, אלחריה מחוזות הצפון והמרכז עם עלייה של 0.7%, חיפה והדרום עם עלייה של 0.4% ובתל אביב ישנה עלייה של 0.1%. בהשוואה לתקופה התואמת ב 2018, מי שמוביל הוא מחוז הצפון עם זינוק של 5% ואחריו ירושים עם עלייה שנתית של 2.4%, חיפה - 1.8% ודרום - 1.2%. במחוז תל אביב נרשמה ירידה שנתית מזערית של 0.1%.

 

לעומת מגמת העליות מחירים הכללית, מחירי הדירות החדשות רשמו ירידה של 0.6% באפריל - מאי 2019, בהשוואה למרץ - אפריל 2019. יחד עם זאת, בהשוואה לאותה תקופה ב 2018 נמצא שמחירי הדירות החדשות השלימו ירידה שנתית של 2.4%. מתוך סך העסקאות שנסקרו, 42.6% מתוכן היו במעורבות ממשלתית - זאת אומרת נרכשו במסגרת פרוייקט מחיר למשתכן או מחיר מטרה, לעומת התקופה הקודמת (מרץ - אפריל 2019) בה נרכשו 42.9% במעורבות ממשלתית.

 

מדד מחירי הדירות ל 2019 אינו סופי והוא כולל גם את התיקון של שלושת החודשים שקדמו למועד הפרסום, עקב עסקאות שמתווספות לחישוב לאחר מכן. יחד עם זאת, המדד של מרץ - אפריל תוקן מעלייה של 0.5% ל 0.3%, מדד פבורואר - מרץ נשאר בעלייה של 0.3% ומדד מחירי הידרות לינואר - פברואר 2019 תוקן מ 0.7% ל 0.9%.

העליות במחירי הדיור ממשיכות את המגמה שנרשמה בחודשים האחרונים, שהבם חזרו עליות מחירים מתונות, אחרי המחצית השנייה של 2018 שבה נרשמו מגמת התייצבות ומגמת ירידה קלה.

 

איך מדד מחירי הדירות משפיע עלינו?

 

כאשר אתם באים לרכוש דירה למגורים בוודאי לא תרצו ''להתקע'' עם דירה שהמחיר שלה יורד כל הזמן ובבוא היום, כשתרצו למכור ולעבור, תשאיר אתכם עם הפסד. הסתמכות על נתוני המדד לאורך תקופת זמן יכולה לעזור לכם בעת בחירת אזור לרכישת דירה, במיוחד אם אתם קונים דירה להשקעה, אבל גם למגורים בשלב הראשון עם אופציה לשיפור הדיור עם הזמן. 

אנחנו ממליצים להעזר בשירות של יועץ משכנתא מומחה, המבין ויודע לקרוא את נתוני מדד מחירי הדירות ויוכל לעזור לכם בהתלבטות לגבי בחירת אזור לרכישת דירה. פנו לאחד מהיועצים המומחים שלנו, כאן, בקונטקט שישמח לעמוד לשירותכם ולתת לכם את כל המידע הנדרש.

השוואת ספקים במשכנתא

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו