מהו מס רכישה על דירה שניה ומעלה לצורכי השקעה?

אם הגעתם לפה, סביר להניח שאתם מעוניינים לדעת מהו שיעור מס הרכישה שאותו תצטרכו לשלם עבור קניית בית שני או שלישי לצורך השקעה.

 

אנחנו נדאג לכך שתקבלו את כל המידע הדרוש לכם אודות מס רכישה לנכס שני ומעלה, כדי שתמצו את מירב ההטבות או ההנחות שמגיעות לכם במידה ואתם זכאים לכך.

 

כשאנחנו מוכרים דירה או כל נכס אחר, אנחנו משלמים מס על הרווח. זו לא הפתעה גדולה ולמען האמת, יש בזה גם היגיון מסוים. כפי שאנחנו משלמים מס על הכנסות אחרות, גם הרווח במעמד המכירה מחייב תשלום מס. אלא שיש עוד תשלום אחד שחשוב מאוד להכיר, בעיקר אם אתם בצד הקונה: מס רכישה.
 

 

מס רכישה – כשמו כן הוא

 
בעוד מס שבח חל על הרווח ממכירת הדירה, מס רכישה הוא תשלום שנדרש לשלם הרוכש. הרעיון שעומד מאחורי ההחלטה על מיסוי הרכישה עצמה דווקא די הגיוני כשחושבים על זה: כדי לנסות ולחולל שינוי בשוק הדירות ולאפשר ליותר ישראלים לרכוש דירות (במקום לאפשר למשקיעים בודדים לקנות יותר דירות), קבעה המדינה מס בשיעור שהולך ועולה. במילים אחרות, מס רכישה על דירה ראשונה יוטל רק מסכום מסוימים, ואילו מס רכישה על קניית דירה שנייה יעלה לכם יותר. האם הביקוש לדירות באמת ירד בעקבות המס? לא בטוח.
 

 

מס רכישה לבעלי שתי דירות

 
אחת הבעיות המרכזיות עם מס רכישה קשורה בתהליך המכירה והרכישה, ובפרט עם מצב שבו בעליה של דירה רוכשים אחרת – ורק לאחר מכן מתפנים למכירת הנכס הנוכחי שלהם. באופן טבעי אין להם כוונה להחזיק שתי דירות, בוודאי לא לאורך זמן, אבל עד להשלמת המכירה הם בכל זאת הבעלים החוקיים של שני נכסים. אם כן, האם נדרש תשלום מס רכישה בתקופת ביניים מהסוג הזה?
 

על פי החוק, תקופת הביניים דווקא מוכרת היטב. זו בדיוק הסיבה לכך שתשלום מס רכישה על דירה שנייה מתבצע רק לאחר שנתיים. בזמן הזה מקבל הרוכש פטור ממס רכישה, ורק אם לאחר שנתיים עדיין תתקיים בעלות על שני נכסים במקביל – יוטל מס.

 

 

מדרגות מס רכישה

 
בהנחה שאתם רוכשים דירה יחידה, מס רכישה נקבע על פי מדרגות מס. במילים אחרות, השיעור שייקבע תלוי בסכום העסקה, לפי המדרגות הבאות:
מדרגה ראשונה: פטור מתשלום מס רכישה עד לסכום של 1,696,750 שקלים.
מדרגה שניה: מס בשיעור 3.5% על הסכום החורג מ-1,696,750 שקלים, ועד לסכום של 2,012,560 שקלים.
מדרגה שלישית: מס רכישה בשיעור של 5% על הסכום שבין 2,012,560 ל-5,192,150 שקלים.
מדרגה רביעית: מס בשיעור של 8% על הסכום שבין 5,192,15 ל-17,307,170 שקלים.
מדרגה חמישית: מס בשיעור של 10% על הסכום החורג מ-17,307,170 שקלים.
פטור מתשלום במדרגה הראשונה ניתן למשך תקופת הביניים בלבד, בהנחה ואכן מדובר בנכס יחיד וקיומו של נכס אחר הוא זמני בלבד עד למכירתו.
 

 

פטור מתשלום מס רכישה והנחה לנכים

 
מס רכישה מחייב את כלל אזרחי ישראל במעמד הרכישה, אבל נכים ועיוורים זכאיים לקבלת פטור ולהנחה בתשלום המס. ברכישת דירה בשווי 2,500,000 שקלים לכל היותר, נקבע פטור ממס על המדרגה השנייה וכן מס נמוך יותר גם במדרגות הבאות.
 

 

מס רכישה על קניית דירה שנייה ומעלה

 
מי שרוכש דירה שנייה או שלישית (ואף יותר כמובן) נדרש לשלם מס רכישה על קניית דירה שנייה. מדרגת המס הראשונה מתייחסת לסכום רכישה שלא יעלה על 5,194,225 שקלים, ועליו ישולם מס בשיעור של 8%. מדרגת המס השנייה, מעל לסכום 5,194,225 שקלים, מחייבת במס בשיעור של 10%. כאשר מדובר על נכס שאינו מיועד למגורים ייקבע מס רכישה בשיעור 6%.

 

רגע לפני שאתם סוגרים עסקה, רוכשים דירה וגם חותמים על הלוואת משכנתא, מומלץ להיעזר במומחים. 

 

השאירו את הפרטים שלכם בטופס כאן למטה והמערכת שלנו תסרוק עבורכם מאות נותני שירות בתחום המשכנתאות ותשלח אליכם עד 3 הצעות מחיר מיועצי משכנתאות מומלצים באזור מגוריכם המתמחים בפתרון הפיננסי הדרוש לכם ועם התאמה מלאה לפרופיל הבקשה ולתקציב שלכם.

 

חסכו זמן יקר, טרחה וכסף רב - במקום אחד!

 

קונטקט - לענות לציפיות - CONTACT

 

 

השוואת ספקים במשכנתא להשקעה

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו