שכירות או משכנתא - מה עדיף? יתרונות וחסרונות של שכירות מול משכנתא

אם אתם מתלבטים בשאלה של שכירות דירה מול משכנתא,

 

הגעתם למקום הנכון שיעשה לכם סדר!

 

אנחנו מבטיחים לכם בדיקה מעמיקה לגבי המצב והיכולות הפיננסיות שלכם ומתן מענה לגבי כדאיות של שכירות או משכנתא.

 

יועצי המשכנתאות שלנו מתמחים במגוון גדול של פתרונות פיננסים, גם עבור מסורבי משכנתא בבנק או משכנתא לזוגות צעירים ויוכלו להתאים עבורכם את המוצר הפיננסי המתאים לכם בדיוק על פי צרכי משק הבית שלכם.

 

משפחות רבות מתחבטות לא פעם בשאלה של נטילת משכנתא מול שכירות. לפני שנכנסים למהלך של רכישת דירה ולקיחת משכנתא, חשוב קודם להבין ולבדוק האם בכלל נכון להכנס למהלך כזה. שכירת דירה לעיתים עדיפה על פני נטילת משכנתא לצורך קניית דירה, ועדיפה גם מבחינה כלכלית. למרות זאת, קרוב ל 70% מבתי האב בישראל מתגוררים בדירה בבעלותם. בעולם בכלל מדובר על מספרים נמוכים בהרבה, שם מדובר על שיעור בעלות על דירות של כ 50% מכלל בתי האב.

 

המבחן הראשון: המבחן התזרימי. האם תזרים המזומנים שלכם מאפשר החזרים חודשיים גבוהים?

 

הסיבה הכלכלית המרכזית של אלו המעדיפים לקחת משכנתא במקום לשלם שכירות היא שעדיף להוציא את הכסף השוטף על החזר המשכנתא במקום על שכירות. על פניו זה נשמע טיעון נכון, אך אם נבדוק לעומק נגלה שהוא לא מדוייק בכל המקרים. לדוגמה: משפחה שרוצה לרכוש דירה ב 1.5 מיליון שקל, ההון העצמי שלהם מסתכם ב 750,000, והמשכנתא הצפויה ל 25 שנה היא 750,000 שקל. אם הם אכן ירכשו את הדירה הם ישתמשו בהון שלהם וישלמו בכל חודש במשך 25 שנה סכום של בערך 3600 - 4000 שקל. הם ישלמו גם על פי 25 שנה ריבית כוללת של כ - 400,000 שקל וזה בעצם מייקר את עלות הדירה מלכתחילה. מצד שני, אם אותה משפחה תשכור דירה במקום לקחת משכנתא, היא תשלם עבור השכירות כל חודש כ 3500 - 4000 שקל. בנוסף ישאר להם הסכום של ההון העצמי של 750,000 שקל שאותו הם יכלו להשקיע בהשקעה סולידית והוא יניב להם כ 500 -1000 שקל. במקרה שהם יבחרו באופציה השניה של שכירות לעומת לקיחת משכנתא, הם ישלמו נטו שכירות, פחות הסכום שהניבה להם ההשקעה של ההון כ 2500 -3000 שקל למשך כל החיים. זהו המבחן התזרימי - תזרימי המזומנים נטו, אך הוא לא נותן תשובה מוחלטת.

 

המבחן השני: מבחן הנכסים. מה ערך הנכסים הכולל שישאר בבעלותכם?

 

ישנו גם מבחן הנכסים, שגם אליו צריך להתייחס. אם זוג רוכש דירה, אחרי שחלפו 25 שנה ותשלום חודשי של משכנתא בסך 3600 -4000 שקל, הדירה כבר עברה לרשותו ללא הלוואות. נניח שהדירה שמרה על ערכה, ומחירה עומד על 1.5 מליון ש''ח. במקרה שבו הזוג שכר את הדירה ולא רכש אותה, אחרי 25 שנה הם חסכו את ההון העצמי שלהם שהניב להם תשואה ומצד שני שולמה שכירות. השוכרים לעומת הרוכשים חוסכים מידי חודש כ 1000 ש''ח שיכול הגיע בתום התקופה של 25 שנה לסכום של כ - 500,000 שקל, חוץ מההון המקורי של 750,000 ש''ח, זאת אומרת שסה''כ יש להם נכנסים בסך 1.3 מליון ש''ח. ערך הנכסים בדוגמה הזו גבוה יותר אם רוכשים דירה, אבל ניתן להבין מכך שאין תשובה מוחלטת, והיא תלויה במספר גורמים כגון: ההון העצמי שיש לזוג, גובה המשכנתא, הריבית, דמי השכירות, צפי של מחירי הדירות ועוד.מעבר לכך, ברכישת דירה תמיד יהיה הוצאות נוספות כגון: מס רכישה, עורך דין, שיפוץ וכדומה.

 

לרכוש או לשכור  - מה עוד צריך לקחת בחשבון?

 

לאור האמור לעיל וההמחשה בדוגמה שהבאנו, המסקנה היא שלאורך זמן, יש קרבה בין התוצאות – זאת אומרת שנטילת משכנתא היא פחות או יותר דומה מבחינה כלכלית לשכירת דירה.אם נניח שרכישת דירה עדיפה יותר, כולם ירכשו דירות ואז תהייה עליית מחירים וזה כבר לא יהיה עדיף. אם נניח ששכירת דירה עדיפה יותר, כולם ישכרו דירות וגם כאן - המחיר כבר לא יהיה אטרקטיבי. אם נאמר את זה במילים אחרות:  שוק הדיור חייב להיות מאוזן כך שיהיה סוג של שוויון בין רכישה לשכירות.  כך או כך, צריך לזכור שגם ברכישת דירה וגם בשכירת דירה יש עלויות נוספות שצריך לקחת בחשבון.  

 

אז איך מחליטים?

 

למרות כל זאת, ההחלטה אם לרכוש דירה או לשכור היא לא תמיד כלכלית. דירה זו תחושת ביטחון. יציבות. הכסף שלכם מושקע בדירה ולא בנכסים שיכולים להעלם, מחירי הדירות רוב הזמן נמצאים במגמת עלייה. אנו רואים שמי שהעדיף בשנים האחרונות לשכור דירה ולא לרכוש - חלום הדירה בבעלותו הולך ומתרחק, המחירים זינקו וזה כבר לעיתים מאוחר מידי. יש עוד צד בעייתי בדבר, שכירות זה בדרך כלל דבר ארעי, מוגבל בזמן, אין בנמצא שכירות ל 20 שנה. לעיתים ניתן למצוא לשנתיים - שלוש לכל היותר, כאן נכנס המימד של הפחד מעלית מחירים, האם המשכיר יעלה את המחיר בשנה הבאה? לאן נעבור? איפה נמצא דירה באזור שתתאים לנו? יש אמנם יתרון בשכירות שהוא היכולת לעבור בקלות יחסית ממקום למקום. אבל בשקלול מעמיק של כל הגורמים נגיע למסקנה ברורה שמשפחות רבות יותר בוחרות באופציה של קנייה ונטילת משכנתא לעומת החיים בדירה שכורה.

 

על מנת לוודא מה מתאים עבורכם - מלאו את הפרטים שלכם בטופס למטה או לצד העמוד והמערכת המתקדמת שלנו תסרוק מאות יועצי משכנתאות באזור מגוריכם ותציע לכם עד 3 הצעות מחיר של יועצי משכנתאות ממולצים המותאים בדיוק לפרופיל הפיננסי שלכם.

 

המערכת שלנו בנויה בטכנולוגיה מתקדמת ומאפשרת לכם לקבל את הצעות המחיר ללא התחייבות.

 

יועצי המשכנתאות שלנו מתמחים גם ב: משכנתא הפוכה, משכנתא לכל נטרה, משכנתא לבנייה עצמית, משכנתא למשתכן, משכנתא מסחרית ועוד.

 

קונטקט - לעמוד בציפיות.

 

 

 

 

השוואת ספקים במשכנתא

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו