איך לקבל אישור וזכאות למשכנתא במגזר הערבי? - משכנתא ביישובים ערביים ודרוזים

מעוניינים לקנות בית ביישוב ערבי או בכפר דרוזי ונתקלתם בקשיים בנטילת משכנתא בנקאית?

 

הגעתם למקום הנכון והמתאים בדיוק עבורכם!

 

אנחנו נדאג שתקבלו משכנתא מהבנק גם אם יש סיכוי קטן מאד לכך על ידי יועצי המשכנתאות המנוסים שלנו המתמחים במגוון פתרונות פיננסיים גם המורכבים ביותר!

 

לא קל להיות אזרח ערבי בישראל - וגם כשהמטרה היא קבלת משכנתא לצורך רכישת דירה או בניית בית נתקלים תושבי הישובים הערבים וגם הערים המעורבות בלא מעט מכשולים. הקושי בא לידי ביטוי גם בסיכוי גבוה יותר לסירוב מצד הבנקים וגם בתנאים פחות טובים - סכום המשכנתא והריבית במסלולים השונים. כדי לגייס בכל זאת את ההון הדרוש לטובת מציאת פתרון דיור מתאים מומלץ להיעזר ביועץ משכנתאות בעל ניסיון בעבודה עם המגזר הערבי.

 

רק 2% מהמשכנתאות ניתנות לציבור הערבי

 

מחקר שערך בנק ישראל ושפורסם ב-2017 מצא שרק 2% מהמשכנתאות בישראל ניתנות לבני ובנות המגזר הערבי - שחלקו באוכלוסייה הוא כידוע יותר מ-20%.

 

הסיבה העיקרית לפער הכל כך משמעותי הוא שחלק גדול מהנדל"ן בישובים ערבים נבנה בשטחים שמוגדרים כ"קרקעות מושע" - אדמות שאין בהן חלוקה מסודרת ומדויקת לחלקות, אלא כאלה שמתאפיינות בבעלות משותפת. במציאות שכזו ישנו קושי ממשי לרשום את הנכס בטאבו ולכן לא פשוט להעמיד אותו לטובת הבנק כביטחון עבור ההלוואה הגדולה.

 

סיבה נוספת למיעוט המשכנתאות בישובים הערבים היא הבנייה המועטה יחסית על קרקעות מדינה. החלטה מספר 922 של הממשלה, מסוף שנת 2015, אמורה לשנות את המצב מבחינה זו ולהגדיל את היקפי הבנייה במגזר הערבי על אדמות מדינה - אדמות שבהן ניתן לבצע רישום מסודר של הבעלות והבנק לא מייחס סיכון מוגבר למתן המשכנתא.

 

יחד עם זאת כדאי לזכור שגם בערים מעורבות כמו רמלה וחיפה שיעור המשכנתאות לציבור הערבי נמוך מאוד - רק 4%. הסיבה היא בדרך כלל יציבות תעסוקתית נמוכה וחשש מפני חוסר יכולת לעמוד בהחזרים. הפתרון לבעיה משמעותית זו הוא כמובן מחוץ למערכת הבנקאית.

 

ריבית גבוהה יותר

 

בנוסף לסיכוי הנמוך יותר לקבל משכנתא, גם כשהתשובה מהבנק חיובית אותה הלוואה גדולה וארוכת טווח לצורך פתרון דיור ניתנת בדרך כלל בתנאים טובים פחות. בפרט - כך לפי המחקר של בנק ישראל - משלמים האזרחים הערבים ריבית גבוהה יותר. הפער שנמדד באותו מחקר עמד על 0.3%, ומאחר שמדובר על הלוואות בסכומים גבוהים מאוד, כל עשירית אחוז שווה הרבה מאוד כסף.

 

כשלוקחים בחשבון שבמקרים רבים אזרחים הערבים נאלצים לקחת הלוואה רגילה במקום משכנתא, וכמובן שהלוואות אלה מתאפיינות ברמת ריבית גבוהה יותר מלכתחילה, התוצאה ברורה: לציבור הערבי קשה יותר להגיע לדירה או לבית בהשוואה לציבור היהודי.

 

איך אפשר בכל זאת לקבל משכנתא טובה בישובים ערבים ודרוזים?

 

כדי לקבל משכנתא יש תנאי אחד שהוא חובה ועוד תנאי חשוב מאוד:

 

1. אישור טאבו / מנהל מקרקעי ישראל עם מספר גוש וחלקה - זהו תנאי הכרחי, ובלי אישור כזה פשוט אי אפשר לקבל משכנתא.

 

2. היתר בנייה - באופן עקרוני תמיד כדאי שיהיה היתר בנייה, אבל הבעיה היא שבמגזר הערבי, במקרים רבים אין תוכניות מתאר מסודרות. חשוב להדגיש שבניגוד לתנאי הראשון, היתר בנייה הוא לא חובה, וגם אם יש חריגות בנכס שעבורו רוצים לקבל משכנתא, אפשר להשלים את התהליך, בהתאם להיקף החריגות.

 

בכל מקרה, כשניתן לבצע רישום בטאבו של הנכס מומלץ לאזרח ערבי שרוצה משכנתא טובה לבחון את כל האפשרויות שעומדות בפניו. הדרך הנכונה לעשות זאת היא בעזרתו של יועץ משכנתאות עם בקיאות מעמיקה לגבי המגזר הערבי, הכפרים בעלי המאפיינים השונים, הישובים הדרוזים וכו'.

 

אנחנו ב-CONTACT אספנו עבורכם אנשי מקצוע מתאימים ונשמח לעזור לכם לבחור את זה המתאים לכם ביותר, כך שגם אתם תקבלו את כל הכסף הדרוש לכם בתנאים אידיאליים.

 

השאירו את הפרטים שלכם בטופס כאן למטה ותחסכו זמן יקר, מאמץ וכסף רב, על ידי המערכת החכמה שלנו שתשלח אליכם עד 3 הצעות מחיר מיועצי משכנתאות מומלצים באזור מגוריכם, ללא התחייבות להמשך תהליך!

 

קונטקט - לעמוד בציפיות.

 

 

 

השוואת ספקים במשכנתא למסורבים בבנקים

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו