האם כדאי לקחת משכנתא בקבוצת רכישה?

אם אתם מתלבטים לגבי נטילת משכנתא בקבוצת רכישה על מנת להוזיל עלויות, אבל לא בטוחים שזה הדבר הנכון עבורכם,

 

הגעתם לפה בדיוק בזמן!

 

צוות יועצי המשכנתאות שלנו ילווה אתכם בכל התהליך ויוודא שאתם אכן נוטלים את הלוואת המשכנתא הטובה והממולצת ביותר עבורכם ואשר מתאימה ליכולות הפיננסיות של משק הבית שלכם.

 

בימינו קשה מאד לרכוש דירה באופן עצמאי. ההון העצמי הנדרש לשם נטיחת משכנתא הוא עצום וזה אלמנט חשוב שמונע מאנשים רבים לרכוש דירה. יחד עם זאת, ישנה אופציה ש''עוקפת'' את הקבלנים והיא קניית דירה בקבוצת רכישה. קבוצת רכישה של משכנתא דורשת בדרך כלל סכום התחלתי נמוך מכל חברי הקבוצה לשם קבלת ההלוואה לרכישת הדירה. לפני שאתם קופצים על האופציה הזאת ומתחילים לחפש קבוצת רכישה, חשוב שתדעו כמה דברים קודם שיעזרו לכם להבין לאיזה פרוייקט אתם נכנסים, מה היתרונות והחסרונות של רכישת דירה בקבוצת רכישה, מה התהליך ומה חשוב מאד לדעת.

 

היתרונות והחסרונות של משכנתא בקבוצת רכישה

 

לנטילת משכנתא בקבוצת רכישה ישנם יתרונות וחסרונות וכדאי מאד להכיר אותם לפני שמחילים להתחייב אליה. היתרון המשמעותי ביותר הוא שאתם יכולים לחסוך משמעותית בעלויות של רכישת דירה מקבלן וכך בעצם, תוכלו לדאוג לעצמכם לבניית דירת מגורים ללא צורך בתשלום נוסף ליזם - כי הרי פה אתם היזמים. בנוסף, בקוצת רכישה אתם מכירים כבר את כל השכנים שלכם לעתיד ולא יהיו לכם הפתעות לא נעימות ביום המעבר לדירה החדשה. יחד עם זאת, מדובר כאן בפרוייקט יזמות שבהחלט יכול להתגלות במשך הזמן שהעלות שלו הפכה לגבוהה יותר ממה שתכננתם בתחילת התהליך, משום שהבנייה נמשכה זמן רב מעל המשוער או שהיו שינויים כאלו ואחרים במדדים או במיסוי. בנוסף לזאת, הריביות שך המשכנתאות לקבוצות רכישה הן גבוהות יותר מהמקובל בשוק המשכנתאות.

 

השלבים לקבלת משכנתא לקבוצת רכישה ואופן השימוש בה

 

תהליך נטילת המשכנתא לקבוצת רכישה הרבה פחות מסובך ממה שזה נדמה.

 

1. הרכבת קבוצת הרכישה - בשלב הראשון תצטרכו כמובן להרכיב את קבוצת הרכישה ולוודא לכל אחד מהחברים בה יש הון עצמי של כ - 30% מהעלות של הפרוייקט וכן ביטוח משכנתא כדי להמנע מעיכובים בזמן בקשת המשכנתא.

 

2. בחירת בנק מלווה - בוחרים בנק שבו תפתחו חשבון ליווי וממנו נוטלים את המשכנתא, כשבנוסף לשעבוד הכולל תהייה גם משכנתא פרטית לכל אחד מהחברים בקבוצה.

 

3. העברת התשלומים - מנהלי הקבוצה יקבלו את הדרישות לתשלום עבור הפרוייקט ובמשך הזמן כל חבר בקבוצה יעביר את החלק האישי שלו לחשבון הפרוייקט. התשלום יכול להתבצע מההון העצמי של כל חבר בקבוצה או מהמשכנתא הפרטית שלו.

 

4. תשלום לספקים ולקבלן - אחרי שניתן אישור נהבנק למשיכת הכסף מחשבון הפרוייקט, ניתן להתחיל לשלם לספקים ולקבלן. אחרי שהסתיימו כל התשלומים אפשר להוצי מהחשבון הכולל את הכסף ולחלקו בין חברי הקבוצה. פעולה זאת נעשית באמצעות מכתב החרגה.

 

איך לצמצם סיכונים של משכנתא לקבוצת רכישה

 

בשנים האחרונו היו לא מעט מקרים של הפסדים ופגיעה כלכלית קשה לגופים כאלו של קבוצות רכישה או למרגנים שלהן. לכן מומלץ לדעת עם מי אתם עובדים, מה הנסיון שיש לו בנושא של קבוצות רכישה ומידת ההצלחה בפרוייקטים קודמים של קבוצות כאלה. בנוסף, חשוב שתוודאו את שלושת הדברים הבאים לפני שאתם נכנסים לקבוצת רכישה:

 

1. היחסים בין מנהל הקבוצה לחברים בה - כדאי שתוואו שהמנהל/ המארגן פועל לטובת כל חברי הקבוצה וכמה שפחות לטובת האישית. כבר היו מקרים של מארגנים שניסו לעכב בנייה כדי למכור דירות לפני שיצטרך לשלם עליהן. 

 

2. מטרות ויעדים - וודאו שיש לפרוייקט לוח זמנים וכן מחיר סופי ידועים מראש שאליהם נוספו כל העיכובים האפשריים. בנוסף, חשוב שתבקשו בטחונות להתחייבות הלוו מטעם הקבלן המבצע את עבודות הבנייה בפועל.

 

3. מצב הפרוייקט - וודאו שאתם רוכשים קרקע שכבר קיים בה היתר בנייה. זהו סעיף קריטי ביותר, משום שאם תבקשו היתר בנייה רק אחרי רכישת הקרקע, יתכן שתגלו שלא ניתן לבנות עליה את מספר הדירות הנדרש.

 

מה ההבדל בין משכנתא לקבוצת רכישה לבין משכנתא רגילה?

 

משכנתא לקבוצת רכישה שונה לחלוטין ממשכנתא רגילה. להלן מספר נקודות שבהן מתבצעים שינויים:

 

1. שיטת ההחזר - לרוב, כל המשכנתאות הנלקחות בקבוצת רכישה, נלקחות בשיטת בוליט. הרעיון העומד מאחורי השיטה הוא שאתם משלמים בזמן הבנייה רק את עלויות הריבית ולאחר 3 שנים תצטרכו להחזיר את כל הכסף לבנק על ידי מכירת הדירה או על ידי מחזור משכנתא והפיכתה למשכנתא רגילה.

 

2. תקופת ההלוואה - עקב החיוב לקחת משכנתא בשיטת בוליט, משך המשכנתא ינוע בדרך כלל בין 2 - 4 שנים, לעומת משכנתא רגילה שבה התקופה נעה בין 25 -30 שנה.

 

3. חותמים על כל המסגרת - במשכתא של קבוצת רכישה אתם צריכים לחתום מראש על כל כספי הבנייה כמשכנתא. לדוגמה: גם אם יש לכם 400,000 ש''ח הון עצמי לבניה + 200,000 ש''ח להמשך, לא תוכלו לחתום על 400,000 ש''ח בלבד משכנתא שתסגור לכם את העלות של מליון ש''ח של שווי הדירה, אלא תצטרכו לחתום מלכתחילה על משכנתא של 600,000 ש''ח, גם אם אתם רוצים לקחת רק 400,000 ש''ח. הרעיון מאחורי הדרישה הזו הוא שאם יחסר לכם כסף לא תתקעו את יתר חברי הקבוצה.

 

4. גובה הריבית - גובה הריבית המשכנתא רגילה עומד על בין 1% - 4.5%. במסלולי משכנתא של קבוצת רכישה הריבית תעמוד בדרך כלל בין 4% - 6%.

 

5. אחידות התנאים - בקבוצת רכישה כל החברים משלמים את אותה הריבית, בעוד שבמשכנתא רגילה מה שקובע את גובה הריבית הוא יכולת המיקוח שלנו או של יועץ מטעמינו.

 

איך יודעים אם כדאי להכנס לקבוצת רכישה לצורך קניית דירה?

 

לאור כל האמור לעיל, וודאי הבנתם שרכישת דירה בקבוצת רכישה היא לא דבר פשוט וצריך לעשות אות בחכמה ולבדוק האם באמת זהו הפתרון היחיד העומד לרשותכם. כדי לבדוק פתרונות שונים של נטילת משכנתא המותאמת ליכולות שלכם פנו לאחד מיועצי המשכנתאות המומחים שלנו, כאן בקונטקט, שישמח לעזור לכם בכל מה שידרש ולהתאים לכם את המשכנתא בדיוק ליכולות הפיננסיות שלכם.

 

כל מה שעליכם לעשות הוא, להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ממש כאן למטה והמערכת החכמה שלנו תסרוק מאות נותני שירות בתחום המשכנתאות ותשלח אליכם עד 3 הצעות מחיר הרלוונטיות ביותר לפרופיל הבקשה שלכם ולגובה התקציב שלכם.

 

המערכת שלנו שולחת לכם רק הצעות עם רלוונטיות אמיתית ושל יועצי משכנתאות מומלצים המתמחים בנטילת משכנתא בקבוצות רכישה.

 

חסכו זמן, כסף ומאמץ - במקום אחד!

 

קונטקט - לעמוד בציפיות - CONTACT

 

 

השוואת יועצי משכנתאות במשכנתא

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו