מה עושים עם המשכנתא בתהליכי גירושין?

אתם בהליכי גירושין ולא יודעים מה לעשות עם המשכנתא?

 

מי משלם וכמה?

 

הגעתם בדיוק למקום הנכון בזמן הנכון!

 

בעזרת יועצי המשכנתא המומחים שלנו תוכלו להבטיח לעצמכם חלוקה הוגנת של תשלומי המשכנתא או סגירת החוב בבנק בצורה הטובה ביותר ללא תקלות או דברים נוספים שלא ידעתם עליהם.

 

רבים מהזוגות בישראל רוכשים דירה ונאלצים לקחת משכנתא לשנים רבות בין 20-30 שנים. לצערנו חלקם מחליטים להתגרש אחרי מספר שנים ומוצאים את עצמם בדילמה גדולה, מה עושים עם הדירה? מה עושים עם המשכנתא בהליך גירושין.
תהליך הגירושין לא נעים לאף אחד מכם, התהליך מלווה ברגשות עזים ובתעצומות נפש ועכשיו צריך גם להיות מציאותיים ותכליתיים לגבי חלוקת הרכוש המשותף, החסכונות, המשמורת על הילדים ועוד. מומלץ שתגיעו בינכם להסכמות על הכל.


מה קורה עם תשלומי המשכנתא


במידה ויש לכם משכנתא על הבית, אתם חייבים להמשיך לשלם את התשלום החודשי למשכנתא תוך כדי הליך הגירושין לא משנה מי מבינכם משלם, את הבנק מעניין שהתשלום ישולם בזמן ובמלואו. רצוי כמובן שתגיעו להסכמה ביניכם על התשלום, אם ישולם על ידי אחד מכם והשני מחזיר לו את החלק היחסי או שהגעתם להסכמה מראש שרק אחד מכם משלם את כל הסכום.  במידה ואחד מכם מסרב לשלם את חלקו בתשלום המשכנתא הצד השני יכול לתבוע בתביעה אזרחית את סכום התשלומים שלא שולמו. רצוי כמובן להימנע ממצב כזה.


חלוקת תשלום המשכנתא


מאחר והמשכנתא היא חוב של שניכם, חלוקת התשלום אמורה להיות שווה בשווה ביניכם למרות שעל האב חלה האחריות לתשלום עבור דיור נאות כלפי הילדים. יכול להיות מצב שחלוקת התשלום תהיה שונה כשרוב הנטל יוטל על האב עד לגובה של שכר דירה סביר, אם יהיה הפרש בין שכר דירה סביר לבין תשלום המשכנתא בפועל האשה תצטרך להוסיף את ההפרש. כמובן שזה תלוי גם בהסכם שביניכם.


אם לאם אין יכולת להשלים את יתרת הסכום תיאלצו למכור את הדירה, להחזיר את המשכנתא ולחלק את יתרת הסכום שווה בשווה ביניכם, אבל אז יצטרך האב לדאוג לשלם עבור שכר דירה כקורת גג לילדיכם. אם לאם אין יכולת לשלם את ההפרש בתשלום החודשי יישא האב בתשלום החודשי עד למכירת הדירה.


מה עושים אם אחד מבני הזוג רוצה להישאר בדירה?


כאשר אחד מכם רוצה להישאר בדירה יש לבדוק אם יש לו או לה את האפשרות לקנות את החלק של בן הזוג השני. נגיד שהאשה רוצה לקנות אל החלק של הגרוש שלה, נגיד שהדירה שלהם שווה 1.4 מיליון ויש כרגע יתרת משכנתא על הבית של 400 אלף שח. האשה תוכל לקבל משכנתא עד 700 אלף שח כולל המשכנתא שכבר קיימת, כלומר תוכל לקבל עוד 300 אלף שח ואת ה 400 אלף הנותרים תצטרך להוסיף מכספים אחרים, במקרה שיש עוד חסכונות שיחולקו שווה בשווה או עזרה של ההורים. אותו דבר אם קורה ההיפך.


יש מצב שאין בכלל משכנתא על הדירה אז יוכלו האשה או הבעל לקחת משכנתא בגובה של עד 50% מערך הדירה על פי הערכת שמאי כמובן ולשלם לצד השני את מה שמגיע לו. הדירה תעבור בטאבו על שמה או על שמו תלוי מי קונה ממי. התנהלות כזו  של משכנתא בהליך גירושין היא אידיאלית כשיש הסכמה בין הצדדים ואין מלחמות. יכול להיות שתנאי המשכנתא החדשים יהיו כאלו שלא תוכלו לעמוד בהם לבדכם בין אם זו האשה או הבעל ואז שוב הברירה היחידה שלכם תהיה למכור את הדירה להחזיר את המשכנתא הקיימת ולחלק את היתרה בינכם שווה בשווה.  


אם אתם מגיעים למצב של מלחמה (מאד לא מומלץ)


אז הסיפור הרבה יותר מורכב ולפעמים בלתי אפשרי. הבנק יכול לבקש מכם אחד משני הדברים הבאים:  או שהצד שמוכר (הגרוש/ה) עדיין יהיה רשום בטאבו על הדירה עד שיעבור אליו הכספים ויכול לבקש שהמוכר (הגרוש/ה) יסיר את שמו מהרישום בטאבו לפני העברת הכספים. הליך זה נקרא ע"י הבנקים "משכנתא בפועל". חשוב מאד שאתם תגיעו להסכמה בינכם עוד לפני שתיגשו לבנק לממש את המשכנתא החדשה בהליך הגירושין.


כדי שהליך כזה יעבור באופן תקין אתם חייבים לשלם את כל תשלומי המשכנתא הנוכחית במלואם שאם לא כן דירוג האשראי של שניכם ייפגע וכאשר תרצו לבצע הליך כזה של לקיחת משכנתא לבדכם אתם תתקלו בקשיים בבנק, הבנק כבר לא סומך עליכם ואתם נחשבים ללקוחות בעייתיים גם אם זו לא אשמתכם הישירה.


לסיכום:

 

התייעצו עם עו"ד או בורר, לגבי חלוקת הרכוש אל תקשיבו לדברי עורך דין שאומר לכם למרר לצד השני את החיים עם סרובים כאלו ואחרים. אתם בסופו של דבר תפגעו לא רק בצד השני אלא גם בעצמכם ובילדים שלכם. כשזה נגמר זה נגמר ולא יעזור כמה תמררו אחד לשני את החיים, זה נגמר. תפיקו את הטוב ביותר שאתם יכולים מההליך הזה והתחילו לחיות את חייכם החדשים בטוב.


לגבי המשכנתא, התייעצו עם יועץ משכנתא מה הדבר הנכון עבורכם לעשות במצב הנתון לפני שאתם ניגשים לבנק זה יכול לחסוך לכם עשות אלפי שקלים אם לא יותר לאורך חיי המשכנתא.

 

מלאו את הפרטים שלכם בטופס ותוכלו לקבל עד 3 הצעות מחיר מיועצי משכנתאות מקצועיים ומנוסים במיוחד בתחום של משכנתא בהליכי גירושין. 

 

המערכת החכמה שלנו סורקת עבורכם ומתאימה לכם את נותן השירות המתאים בדיוק לפרופיל בקשתכם.

 

חסכו זמן, כסף וטרחה מיותרת - במקום אחד!

 

קונטקט - לעמוד בציפיות.

 

 

השוואת יועצי משכנתאות במשכנתא

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו