האם כדאי לקחת משכנתא לבניה עצמית ומהם התנאים לקבל אותה?

 

אם החלטתם לבנות את בית החלומות שלכם בבנייה עצמית בין אם יש לכם כרגע מגרש או שלא, 

 

הגעתם לפה בדיוק בזמן הנכון!

 

בעזרת יועצי המשכנתאות המקצועיים שלנו המתמחים בתחום של משכנתא לבניה עצמית, תוכלו לקבל את המשכנתא הטובה ביותר עם התנאים האטרקטיביים ביותר שקיימים.

 

לפני זה, יש עוד מה דברים שכדאי לכם לדעת:

 

חשוב לבדוק את כל הנתונים הנדרשים כבר בתחילת התהליך. חשוב לבחון את כל התחשיבים ואת כל התקציב הנדרש ועל כל זה להוסיף מקדם בטחון של 20%. כמו כן עליכם לקחת בחשבון את העלויות הנוספות כמו תכניות אדריכל תכניות מהנדס, היתרי הבנייה, דמי פיתוח ותשלומי אגרות שיכולות להגיע עד ל 100 אלף שח ואינן נכללות במחיר הבנייה או המגרש וזאת כדי לא להגיע למצב שלא יהיה לכם מאיפה לשלם את כל ההוצאות השוטפות.


מומלץ להסתייע ביועץ משכנתא מקצועי ומנוסה בתחום משכנתא לבנייה עצמית כדי שיבנה עבורכם את התמהיל הנכון ביותר והמשתלם ביותר שישרת אתכם לכל אורך תקופת הבנייה. משכנתא לבנייה עצמית מורכבת יותר ממשכנתא רגילה ואתם לא רוצים לקחת סיכון שחלילה לא תעמדו בתשלומים לקבלנים השונים או שלא יהיה לכם מספיק כסף כדי לקנות את החומרים הדרושים.


השלב הראשון כמובן הוא לרכוש את המגרש עליו אתם רוצים לבנות בין אם זה מאדם פרטי או ממנהל מקרקעי ישראל (תוכלו למצוא מאמר מורחב אצלנו באתר הנקרא: " משכנתא לקניית מגרשים/קרקעות עם רישום בטאבו או דרך מנהל מקרקעי ישראל") יכול להיות שבמעמד רכישת המגרש כבר לקחתם משכנתא גם על הבנייה ויכול להיות שכבר יש לכם מגרש קיים שעליו אתם רוצים לבנות ועידיין לא לקחתםפ משכנתא על הבנייה. כך או כך יש מספר דברים שאתם חייבים לדעת. .

 

מספר דברים שכדאי לכם לדעת כשאתם בונים בעצמכם:


1 את המשכנתא לבנייה העצמית תוכלו לקבל רק לאחר שיש לכם את כל האישורים הנדרשים לצורך הבנייה כמו היתרי בנייה ואישור על תכניות הבנייה.


2 במידה וכבר יש לכם מגרש תוכלו להשתמש בשווי המגרש כהון עצמי. אם אתם לוקחים משכנתא גם למגרש וגם לבנייה עצמית ומחלקים את המשכנתא לשני חלקים רצוי שתשאירו לעצמכם הון עצמי נזיל של כ 50% מעלות הבנייה כדי לא להיקלע למצב שאין לכם יכולת להמשיך את הבנייה וכדי שלא תאלצו לקחת עוד הלוואות בנוסף על המשכנתא וגם בשביל השקט הנפשי שלכם.


3 אתם חייבים שיהיה לכם הון עצמי נזיל בכל שלב בבנייה כדי לממן את ההוצאות השוטפות. הבנק מעביר לכם את הכספים במספר פעימות שלא בהכרח חופפות את התשלומים השוטפים שאתם צריכים לשלם לקבלנים או על חומרי הבנייה. להתחיל בנייה עצמית ללא הון עצמי נזיל עלול ליצור לכם בעיה רצינית בתזרים המזומנים לאורך תהליך הבנייה.


4 הבנק משחרר לכם חלקים של המשכנתא לפי התקדמות הבנייה או לפי הערכת שמאי שהבנק שולח כדי לבדוק את מצב התקדמות הבנייה, או לפי קבלות של הוצאות שאתם מגישים לבנק. כל בנק מחשב את שחרור הכספים אחרת ולכן יש לבחון איזו מהאפשרויות הכי נכונה עבורכם.


5 תבדקו שאת רוב המשכנתא אתם לוקחים לפי ריבית קבועה לא צמודה (קל"צ) ואת השאר בריבית פריים (להתייעץ עם יועץ משכנתא מקצועי המתמחה בתחום משכנתא לבנייה עצמית, אל תתפתו ללכת לבד לבנק אתם עלולים לשלם על זה ביוקר), החלק הראשון של המשכנתא לבנייה עצמית בריבית קבועה לא צמודה יאפשר לכם סכום גבוה ככל האפשר כדי להגיע לשלב של שלד. זה התמהיל הכי טוב עבורכם ויאפשר לכם גם למחזר את המשכנתא בסיום הבנייה.


6 אם זו הקנייה הראשונה שלכם ויש לכם זכאות למשכנתא השתמשו בה כחלק מהמשכנתא שאתם לוקחים לבנייה עצמית. (ניתן להיכנס לכל סניף של בנק טפחות ולמלא טופס זכאות למשכתא).


7 אם לקחתם שתי משכנתאות אחת למגרש ואחת לבנייה העצמית הרי שבסוף תהליך הבנייה תוכלו לאחד את שתי המשכנתאות לאחת ולפי שווי הנכס שלאחר הבנייה כדי להוזיל את עלות המשכנתא.


8 היום כשלוקחים משכנתא יש חובה לעשות ביטוח משכנתא הכולל ביטוח חיים, תדאגו לעשות את ביטוח המשכנתא מהשקל הראשון שתמשכו.


9 הבנק יבקש מכם חוזה עם קבלן מורשה מנוסה, יבדוק אם יש לכם מפקח בנייה מוסמך ותצטרכו להוכיח לבנק שאתם בונים לפי כל החוקים והכללים המחייבים על מנת לקבל את המשכנתא לבנייה עצמית.


10 עליכם לקחת בחשבון שמשכנתא לבנייה עצמית מאושרת על ידי הבנקים בדרך כלל עד גובה של 60% שלא כמו במשכנתא על בית מוכן או דירה שם הגובה המקסימלי של המשכנתא הוא עד 75% זאת מאחר והסיכון שהבנק לוקח על עצמו גבוה יותר שהרי מדובר בנכס שעדיין לא קיים. עם זאת הבנק שומר לעצמו 10-15% מימון שיוכל להציע לכם אם קרה וחרגתם מתקציב הבנייה המתוכנן.


11 עליכם לבנות טבלת תזרים מזומנים עוד לפני שהתחלתם את הבנייה העצמית, אם לא תעשו כן אתם עלולים להיכנס לבעיית נזילות קשה ולהיתקע ולא לסיים את הבנייה למרות שהיה לכם הון עצמי של 40% ולמרות שקבלתם משכנתא של 60% . אתם חייבים לדעת עוד לפני ההתחלה איפה אתם עומדים וכפי שהזכרנו קודם לקחת מקדם בטחון של 20%. אתם ממש לא רוצים להיתקע עם פרוייקט שלא הסתיים.


12 בשלב השלד לאחר שיש יסודות ורצפה, תקרה לקומת קרקע ואם יש עוד קומה אז תקרה גם לקומה השנייה וגג רעפים או אחר אז ניתן לשנות את הנכס במנהל ובטאבו מקרקע לבנייה לבית למגורים.


13 אישורי הבנייה תקפים ל 3 שנים בלבד מרכישת המגרש ובבנייה עצמית אתם חייבים להגיע לשלב שבו אתם יכולים לשנות את רישום הנכס בטאבו או במנהל כי אם לא תצטרכו לחדש את כל האישורים וזה יהיה כרוך בתשלום נוסף.


14 משכנתא לבנייה עצמית יקרה יותר מאשר משכנתא רגילה, אך ניתן יהיה למחזר אותה אחרי קבלת טופס 4 (טופס איכלוס) למשכנתא רגילה בתשלום קנס כלשהו ועדיין למרות הקנס אולי תוכלו לקבל תנאים טובים יותר ולחסוך הרבה כסף לאורך שאר התקופה של המשכנתא.


עם כל האמור לעיל, ההמלצה היא לקחת יועץ משכנתא מקצועי ומנוסה המתמחה בתחום משכנתא לבנייה עצמית כדי שתוכלו לקבל את התמהיל הנכון ביותר עבורכם לאורך הבנייה ובסיומה. ממולץ לא לעשות זאת לבד, זה עלול לעלות לכם הרבה כסף מיותר וחבל.


השאירו את הפרטים שלכם בטופס המצורף למטה והמערכת הטכנולוגית של קונטקט תסרוק עבורכם עשרות נותני שירות בתחום המשכנתאות ותשלח אליכם רק את ההצעות הרלוונטיות לפרופיל הבקשה שלכם!

 

חסכו איתנו זמן, טרחה וכסף רב בהשוואת יועצי משכנתאות מומלצים במקום אחד.

 

קונטקט - לעמוד בציפיות.

 

 

השוואת יועצי משכנתאות במשכנתא

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו