קניית דירה יד שנייה ומשכנתא לדירה יד שנייה - מה צריך לעשות?

אם הגעתם לכאן, סביר להניח שאתם עומדים לפני נטילת משכנתא לצורך רכישת דירה יד שנייה.

 

אנחנו נבטיח לכם את קבלת כל המידע הדרוש לכם כדי לעשות את זה נכון ומשתלם וכדי שלא תשכחו את הדברים הכי חשובים בדרך.

 

רכישת דירה יד שנייה היא קניית דירה שכבר יש עליה רישום בטאבו ויש לה טופס אכלוס. בכתבה זו תמצאו תשובות לשאלות כמו: מה אתם צריכים לדעת כשאתם רוכשים דירה מיד שנייה וכמה משכנתא אתם יכולים לקבל כדי לממש את הרכישה? איך תוכלו לחשב את המימון הנכון לדירה מיד שנייה? 


מהם הצעדים שאתם צריכים לעשות כדי לעשות את זה נכון?

 

לפני שאתם מתחילים לחפש דירה, בדקו כמה הון עצמי יש לכם וכמה הבנק יהיה מוכן לתת לכם כמשכנתא. פעולה זו נקראת: קבלת אישור עקרוני מהבנק. זאת, כדי שתדעו מה התקציב שעומד לרשותכם שעל פיו תחפשו את הדירה לקנייה. בכל מקרה, אל תחתמו על הסכם מקדים או חוזה לפני שיהיה לכם אישור עקרוני מהבנק, אחרת אתם עלולים להפסיד כסף במידה והעסקה לא תצא לפועל.


במידה וזו הדירה הראשונה שאתם רוצים לקנות, גם אם היא מיד שנייה, מגיעה לכם תעודת זכאות. לשם כך, עליכם למלא את הטפסים המתאימים בבנק למשכנתאות ולהגיש לוועדה לצורך אישור. כמו כן, מגיעה לכם משכנתא עד לגובה של 75% מהבנק לפי הערכת שמאי מקרקעין, מה שאומר שצריך שיהיה לכם הון עצמי של 25% משווי הדירה שאתם קונים.  


במידה והדירה שאתם רוצים לרכוש היא דירה נוספת להשקעה, אחוז המשכנתא שמגיע לכם מהבנק יעמוד על 50% בלבד. 


בנוסף, עליכם לבדוק מהם ההוצאות וההכנסות שלכם וכמה תוכלו להחזיר כל חודש על המשכנתא מבלי שזה יפגע בחיים השוטפים שלכם, כמו כלכלה מיסים חשמל, ניידים, דלק, קופת חולים, ביטוחים ועוד הוצאות שוטפות הכרחיות.

 

 הוצאות נלוות שעליכם לקחת בחשבון:

 

  • שכר טרחת עו"ד לעריכת חוזה

 

  • מס רכישה, מעל שווי דירה של 1.600 מיליון יש מס רכישה, מעל 2 מיליון כבר יש מס רכישה משמעותי יותר שיכול להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים.

 

  • יועץ נדל"ן במידה ולקחתם כדי למצוא את הדירה שלכם.

 

  • ייעוץ משכנתא - ממש מומלץ בימים אלו, כשסכומי המשכנתא הם גבוהים מתמיד. זה הסעיף שלא כדאי לוותר עליו, יועץ משכנתא מקצועי יכול לחסוך לכם כסף רב לאורך כל תקופת המשכנתא. זוהי ההשקעה היחידה שמחזירה את עצמה בכפל כפליים!

 

  • שמאי מקרקעין - החשיבות של הערכת שמאי היא הכרחית ותנאי לקבלת המשכנתא. השמאי מעביר את הערכתו לבנק כדי שתוכלו לקבל את מלוא הסכום שרציתם במסגרת ה 75% שמגיע לכם. לדוגמא: קניתם דירה בשווי 2 מיליון (על זה חתמתם בחוזה) ולא הבאתם שמאי, בקשתם משכנתא 75% כלומר 1.5 מיליון אבל השמאי של הבנק העריך את הדירה ב 1.9 מיליון אתם תקבלו מהבנק 75% אלא שבכסף זה יהיה 1.425 מיליון וכבר חסר לכם 75 אלף שח להשלים את העסקה. סיבה נוספת ולא פחות חשובה, היא לבדוק שאין חריגות בנייה בדירה ושהכל תקין.

 

  • ריהוט חדש או מוצרי חשמל חדשים במידת הצורך.

 

  • שיפוצים במידת הצורך או הרצון.

 

  • חיבור למים, חשמל, גז, כבלים.

 

  • תשלום על הובלה.


עליכם לוודא שאין שעבודים או עיקולים ואם יש, תוודאו שהם הוסרו לפני שחתמתם על החוזה, אחרת לא תוכלו לקבל משכנתא. בדקו שהערכת השמאי מבוססת על מצב הנכס, לדוגמה נכסים שנמצאים בקומה 3-4 יקבלו אחוזי מימון נמוכים יותר.

 

חשוב שיהיה לכם לפחות כ 100 אלף שח כסף נזיל לכל ההוצאות הנלוות הללו, כדי שלא תמצאו את עצמכם זקוקים להלוואה נוספת מהבנק שתגדיל לכם את ההוצאה החודשית ותפגע באיכות החיים שלכם. 


חשוב שתדעו כי ככל שאתם לוקחים מהבנק פחות אחוזי מימון, ההחזר החודשי שלכם יהיה נמוך יותר והריביות יהיו נמוכות יותר. ככל שתאריכו את תקופת המשכנתא, אולי תשלמו פחות בהחזר החודשי אבל בסך הכללי תשלמו יותר על המשכנתא שלקחתם. עסקת מקרקעין הינה מורכבת יותר ממה שנוטים לחשוב. קראו את כל המאמרים בנושא באתר שלנו, כדי שיהיה לכם את כל הידע שאתם צריכים כדי לסגור עסקה נכונה וכדי שיהיה לכם כמה שיותר ידע גם לגבי המשכנתא. .


וודאו שלוח התשלומים שאתם קובעים בחוזה מתאים לכסף שאתם מקבלים מהבנק, כדי שלא תמצאו את עצמכם משלמים קנסות על איחור בתשלום כזה או אחר למוכר.


וודאו שתקבלו מהבנק את המשכנתא בזמן, אם אתם קונים את הדירה שלכם בחודשים יולי אוגוסט או קרוב לתקופת החגים, כדי שתוכלו להעביר את הכסף למוכר בזמן. 

 


דבר נוסף שחשוב שתדעו, הוא שהבנק ישחרר למוכר את כספי המשכנתא בהתאם לתנאי החוזה, אבל לא לפני שאתם תשלמו את החלק שלכם מההון העצמי (25% או יותר בהתאם למה שהצהרתם בבקשה שלכם). במידה ולא תהיו מוכנים עם נושא המשכנתא בזמן אתם עלולים להיות שבויים של הבנקים לגבי תנאי המשכנתא משום שאתם לחוצים לקבל את הכסף ויתכן שתיאלצו להתפשר על התנאים.


בכל מקרה של לקיחת משכנתא, מומלץ מאד לפנות ליועץ משכנתא מקצועי ומנוסה כדי שיוכל להרכיב עבורכם את תמהיל המשכנתא הנכון ביותר עבורכם המתבסס על ההכנסות וההוצאות שלכם ועל פרמטרים נוספים חשובים כדי שתוכלו לעמוד בתשלומים החודשיים וכדי שתוכלו לחסוך עשרות אלפי שקלים לאורך תקופת המשכנתא.


השאירו עכשיו את הפרטים שלכם בטופס כאן למטה ותקבלו מהמערכת שלנו השוואת יועצי משכנתאות מומלצים על ידי קבלה של עד 3 הצעות מחיר מיועצי משכנתאות המתמחים בנטילת משכנתא לדירה יד שנייה.

 

חסכו זמן, טרחה וכסף רב - במקום אחד!

 

קונטקט - לענות לציפיות - CONTACT

 

 

השוואת ספקים בייעוץ משכנתאות

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו