קניית דירה יד שנייה ומשכנתא לדירה יד שנייה - מה צריך לעשות?

אם הגעתם לכאן סביר להניח שאתם עומדים לפני נטילת משכנתא לצורך רכישת דירה יד שנייה.

 

אנחנו נבטיח לכם את קבלת כל המידע הדרוש לכם כדי לעשות את זה נכון ומשתלם וכדי שלא תשכחו את הדברים הכי חשובים בדרך.

 

מה אתם צריכים לדעת כשאתם רוכשים דירה מיד שנייה וכמה משכנתא אתם יכולים לקבל כדי לממש את הרכישה. איך תוכלו לחשב את המימון הנכון לדירה מיד שנייה שאתם קונים. רכישת דירה יד שנייה היא קניית דירה שכבר יש עליה רישום בטאבו ויש לה כבר טופס אכלוס ולא מדובר על דירה מקבלן.


מהם הצעדים שאתם צריכים לעשות כדי שקניה של דירה מיד שנייה תהיה הנכונה ביותר עבורכם:


לפני שאתם מתחילים לחפש את הדירה מיד שנייה שאתם רוצים לקנות תבדקו כמה הון עצמי יש לכם ותבדקו כמה הבנק יהיה מוכן לתת לכם משכנתא כלומר לבקש מהבנק אישור עקרוני. כדי שתדעו מה התקציב שעומד לרשותכם שלפיו תחפשו את הדירה שתקנו. בכל מקרה לא לחתום על הסכם מקדים או חוזה לפני שיהיה לכם אישור עקרוני מהבנק, אחרת אתם עלולים להפסיד כסף במידה והעסקה לא תצא לפועל.


במידה וזו הדירה הראשונה שאתם רוצים לקנות גם אם היא מיד שנייה מגיעה לכם תעודת זכאות. עליכם להיכנס לכל בנק למשכנתאות ולמלא טפסים ולהגיש לוועדה לצורך אישור. כמו כן מגיעה לכם משכנתא עד לגובה של 75% מהבנק לפי הערכת שמאי מה שאומר שצריך שיהיה לכם הון עצמי של 25% משווי הדירה שאתם קונים.  ושיהיה לכם במידה והדירה שאתם רוצים לרכוש מייד שנייה היא הדירה היחידה שלכם אולם לא הראשונה, כלומר אתם קונים כדי לשפר דיור המשכנתא המגיעה  לכם היא עד 70%משווי הדירה על פי הערכת שמאי.


במידה והדירה שאתם רוצים לרכוש היא דירה נוספת להשקעה אחוז המשכנתא שמגיע לכם מהבנק יעוד על 50% בלבד ואתם צריכים לקחת את זה בחשבון.  ישנם הורים שרוצים לקנות דירה נוספת עבור הילדים, עשו את זה על שם הילד או הילדה ותוכלו לנצל את זכאותם למשכנתא מוזלת המסובסדת ע"י המדינה.


בנוסף עליכם לבדוק מהם ההוצאות וההכנסות שלכם וכמה תוכלו להחזיר כל חודש על המשכנתא מבלי שזה יפגע בחיים השוטפים שלכם, כמו כלכלה מיסים חשמל, ניידים, דלק, קופת חולים, ביטוחים ועוד הוצאות שוטפות הכרחיות.

 

יש גם הוצאות נלוות שעליכם לקחת בחשבון:

 

  • שכר טרחת עו"ד שערך לכם את החוזה

 

  • מס רכישה, מעל שווי דירה של 1.600 מיליון יש מס רכישה (עד 2 מיליון לא קריטי) מעל 2 מיליון כבר יש מס רכישה משמעותי יותר שיכול להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים.

 

  • יועץ נדל"ן במידה ולקחתם כדי למצוא את הדירה שלכם.

 

  • ייעוץ משכנתא -ממש מומלץ בימים אלו כשסכומי המשכנתא הם גבוהים מתמיד. אל תדלגו על יועץ משכנתא הוא יכול לחסוך לכם הרבה מאד כסף לאורך התקופה של המשכנתא. זה יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים עד מאות אלפי שקלים.

 

  • שמאי מקרקעין - מאד חשוב שתקחו שמאי קודם כל כדי שלא תשלמו על הדירה שאתם רוכשים יותר ממה שהיא באמת שווה ושנית כדי שהשמאי יעביר את הערכתו לבנק כדי שתוכלו לקבל את מלוא הסכום שרציתם במסגרת ה 75% שמגיע לכם. לדוגמא: קניתם דירה בשווי 2 מיליון (על זה חתמתם בחוזה) ולא הבאתם שמאי, בקשתם משכנתא 75% כלומר 1.5 מיליון אבל השמאי של הבנק העריך את הדירה ב 1.9 מיליון אתם תקבלו מהבנק 75% אלא שבכסף זה יהיה 1.425 מיליון וכבר חסר לכם 75 אלף שח להשלים את העסקה. סיבה נוספת ולא פחות חשובה, היא לבדוק שאין חריגות בנייה בדירה ושהכל תקין.

 

  • ריהוט חדש או מוצרי חשמל חדשים במידת הצורך.

 

  • שיפוצים במידת הצורך או הרצון.

 

  • חיבור למים, חשמל, גז, כבלים.

 

  • תשלום על הובלה.


עליכם לוודא שאין שעבודים או עיקולים ואם יש תוודאו שהם הוסרו לפני שחתמתם על החוזה  אחרת לא תוכלו לקבל משכנתא ושהערכת השמאי מבוססת על מצב הנכס, לדוגמה נכסים שנמצאים בקומה 3-4 יקבלו אחוזי מימון נמוכים יותר.

 

חשוב שיהיה לכם לפחות כ 100 אלף שח כסף נזיל לכל ההוצאות הנלוות האלו כדי שלא תמצאו את עצמכם זקוקים להלוואה נוספת מהבנק שתגדיל לכם את ההוצאה החודשית ותפגע באיכות החיים שלכם. אולי יש לכם עוד הוצאות שלא חשבתם עליהם.


חשוב שתדעו כי ככל שאתם לוקחים מהבנק פחות אחוזי מימון ההחזר החודשי שלכם יהיה נמוך יותר והריביות יהיו נמוכות יותר. ככל שתאריכו את תקופת המשכנתא אולי תשלמו פחות בהחזר החודשי אבל בסך הכללי תשלמו יותר על המשכנתא שלקחתם. עסקת מקרקעין הינה מורכבת יותר ממה שנוטים לחשוב. קראו את כל המאמרים בנושא באתר שלנו, כדי שיהיה לכם את כל הידע שאתם צריכים כדי לסגור עסקה נכונה וכדי שיהיה לכם כמה שיותר ידע גם לגבי המשכנתא. .


תוודאו שלוח התשלומים שאתם קובעים בחוזה מתאים לכסף שאתם מקבלים מהבנק כדי שלא תמצאו את עצמכם משלמים קנסות על איחור בתשלום כזה או אחר למוכר.


תוודאו שתקבלו מהבנק את המשכנתא בזמן אם אתם קונים את הדירה שלכם בחודשים יולי אוגוסט או קרוב לתקופת החגים, כדי שתוכלו להעביר את הכסף למוכר בזמן, אותו דבר לגבי חג הפסח שבו יש שבוע שלם של חול המועד. קחו בחשבון שלוקח זמן לקבל משכנתא בדרך כלל חודשיים עד שלושה.


יש הרבה מאד דברים שצריך לעשות כשקונים דירה יד שנייה וכדאי להיות מוכנים לחתום על חוזה הרכישה, למשל רישום מישכון רישום בטאבו יפוי כוח נוטריוני ועוד...במיוחד להיות מוכנים עם כל נושא המשכנתא, כדי לתפוס את הריביות הנמוכות שיש כרגע (אוגוסט 2019). האישור העקרוני תקף ל 3 חודשים בלבד קחו גם את זה בחשבון.


דבר נוסף שחשוב שתדעו הוא שהבנק ישחרר למוכר את כספי המשכנתא בהתאם לתנאי החוזה אבל לא לפני שאתם תשלמו את החלק שלכם מההון העצמי (25% או יותר בהתאם למה שהצהרתם בבקשה שלכם). במידה ולא צהיו מוכנים עם נושא המשכנתא בזמן אתם עלולים להיות שבויים של הבנקים לגבי תנאי המשכנתא משום שאתם לחוצים לקבל את הכסף ויכן שתיאלצו להתפשר על התנאים.


בכל מקרה של לקיחת משכנתא מומלץ אד לפנות ליועץ משכנתא מקצועי ומנוסה כדי שיוכל להרכיב עבורכם את תמהיל המשכנתא הנכון ביותר עבורכם המתבסס על ההכנסות וההוצאות שלכם ועל פרמטרים נוספים חשובים כדי שתוכלו לעמוד בתשלומים החודשיים וכדי שתוכלו לחסוך עשרות אלפי שקלים לאורך תקופת המשכנתא שאתם לוקחים.


השאירו עכשיו את הפרטים שלכם בטופס כאן למטה ותקבלו מהמערכת שלנו השוואת יועצי משכנתאות מומלצים על ידי קבלה של עד 3 הצעות מחיר מיועצי משכנתאות המתמחים בנטילת משכנתא לדירה יד שנייה.

 

חסכו זמן, טרחה וכסף רב - במקום אחד!

 

קונטקט - לענות לציפיות - CONTACT

 

 

השוואת ספקים בייעוץ משכנתאות

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו