איך לבצע רישום נסח טאבו על הבית?

אם הגעתם לכאן, סביר להניח שאתם מעוניינים לדעת כיצד לבצע רישום נסח טאבו על הבית שלכם בצורה תקינה.

 

אנחנו נדאג שתקבלו את כל המידע וההדרכה על כך, כדי שתוכלו לבצע את הרישום בצורה הטובה והנכונה ביותר על מנת שלא תסבכו עם מושגים שלא מוכרים לכם.

 
אחד הנושאים הבסיסיים והחשובים ביותר שצריך לבדוק לפני רכישת הדירה החדשה, הוא נושא הטאבו. למעשה, רישום נסח טאבו על הבית הוא בעל חשיבות עליונה משום שזו דרכו של בעל הדירה להוכיח כי הוא אכן בעליה החוקיים. במקרים רבים הבדיקה הזו מתבצעת בשלב מאוחר יותר, עם כניסתם לתמונה של עורכי הדין, אבל בהחלט רצוי להקדים ולבצע אותה בתחילת התהליך, ועוד לפני קבלת ההחלטה לרכוש את הנכס.
 

 

רישום בטאבו – מבחן המציאות

 
רישום בטאבו, או בלשכת רישום המקרקעין, הוא זה שמאפשר לנו לבצע השוואה בין הפרטים הידועים לנו – לבין המציאות. למשל, רישום הנכס בטאבו מאפשר לנו לוודא שהמוכר הוא אכן בעל הנכס, וכן שהפרטים הטכניים שהוצגו מדויקים ונכונים, ובפרט השטח והשימוש בו. זוהי בדיקה חשובה מאוד שיכולה למנוע מצבים בהם נכס מוצג כדירה על אף שמדובר במחסן, למשל, וכן מצבים שבהם הנכס כולל גם חריגות בנייה. זהו המפרט הטכני של הדירה או הנכס שאתם מתכננים לקנות, ושל הבעלים החוקיים שלו.
 

רישום הנכס בטאבו מתבצע על ידי משרד המשפטים, ולצורך כך מתנהל רישום מדויק (הן דיגיטלי והן מודפס) של כל עסקה המערבת זכויות על שטח כזה או אחר. הגישה לרישום הזה היא שמספקת את הכוח לרוכשים ולמוכרים בזכות הגישה הנוחה לכל פרטי הקרקע. 

 

 

פענוח נוסח טאבו

 
באופן כללי ישנם שלושה סוגי נסח טאבו.
נסח טאבו רגיל כולל פרטים בסיסיים כמו תאריך ההנפקה, גוש, חלקה, תת חלקה(בבניין משותף), בעלות מלאה או חלקית על הנכס, וכן הערת משכנתא אם יש. בנוסח זה יופיעו הפרטים המלאים של בעלי הקרקע, כולל סוג הבעלות.
נוסח טאבו היסטורי מאפשר לנו להבין איך הגיע הנכס לידי המוכר (בירושה או באמצעות משכנתא, לדוגמה).
נוסח טאבו מרוכז מספק מידע ביחס לגוש ולחלקה בלבד, וכן ביחס לגודל הנכס, שטחה, הבעלים שלה והערות – אם יש.

 

רישום נסח טאבו – איך זה קורה בפועל?

 
לצורך רישום נסח טאבו על הבית נדרשת מעורבות של עורכי דין המייצגים את שני הצדדים. שילובם של עורכי הדין קריטי כדי להבטיח תהליך מדויק ורישום מסודר, כמובן. 
 

בשלב זה יקבעו המוכר והקונה את גובה המקדמה, שעומד לרוב על כ-30% ממחירה המלא של הדירה. הרוכש יעביר את התשלום לעורך הדין של המוכר, ועם קבלת הכסף תופיע על גבי נסח הטאבו הערת אזהרה. הערה זו נועדה להבהיר שעל הנכס (או הקרקע) יש כעת בעלים נוספים, גם אם באופן חלקי בלבד. זו גם נקודת הזמן שבה כל הצדדים רגועים יותר – הקונה מחויב לתהליך באופן מלא, והרוכש אינו יכול להציג את הדירה למכירה.

 

חשוב לזכור כי חוב למשכנתא על הדירה, אם קיים כזה מצד המוכר, אמור להיפרע בשלב הזה. רק עם קבלת אישור הבנק על הסדרת אגרת המשכנתא יכולים הצדדים להמשיך לשלב הבא ולהסדרת יתרת התשלום על הנכס. גם כאן מקובלת חלוקה מוגדרת: הסכום המצוין בנוסח הטאבו יועבר לחשבון הבנק של המוכר, ולאחר מכן תועבר היתרה בשני התשלומים, הראשון בהם עם קבלת אישור הבנק על כיסוי חוב המשכנתא, ואילו השני (והאחרון) עם מסירת המפתח ובמעמד הכניסה לדירה. בשלב הזה נדרשת גם הסרת אזהרת משכנתא מנסח הטאבו.

 

 

רישום נסח טאבו על הבית במקרה של קבלת ירושה

 
לצד תהליך רישום נסח טאבו בעסקאות של מכירת ורכישת דירה, גם יורשיו החוקיים של נכס חייבים לבצע רישום של הדירה. במילים אחרות, מי שמקבל לידיו דירה מאדם אחר לאחר פטירתו, יידרש להציג מסמכים כדי להשלים את תהליך הרישום. הרישום יתבצע עם קבלת צו מבית המשפט, או עם הצגת המסמכים הדרושים לרישום הירושה.
 

 

כמה עולה לרשום את הדירה בטאבו?

 
אין ספק שהרישום בטאבו הוא נושא רגיש שמחייב דיוק מרבי, וזו בדיוק הסיבה בגלל מומלץ לערב עורכי דין בתהליך. ככלל, אגרת רישום משכנתא מסתכמת בסכום סמלי למדי, של 200 שקלים. אלא שעלות התהליך תלויה בעיקר בשכר הטרחה של עורך הדין, וזה בוודאי הסכום המשמעותי יותר. על פי המקובל בישראל, עורך דין יגבה שכר טרחה של כחצי אחוז בלבד מסך העסקה כולה – בתוספת מע"מ. התחרות בין עורכי הדין מאפשרת לכם לבחור בעורך דין שיגבה שכ"ט נמוך אף יותר, כך שבהחלט כדאי לבחון את האפשרויות שלכם לעומק.
 

אם כן, רישום נסח טאבו על הבית הוא תהליך מורכב אבל בעל משמעות אדירה. כדי לעשות את זה נכון מומלץ להיעזר באנשי המקצוע הטובים ביותר.

 

לקבלת ייעוץ אישי מיועץ משכנתאות מנוסה ומיומן אתם מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם בטופס המצורף והמערכת שלנו תסרוק עבורכם מאות נוני שירות בתחום המשכנתאות ותשלח אליכם עד 3 הצעות של יועצי משכנתאות מומלצים במתאימים בדיוק לנתוני הבקשה שלכם.

 

חסכו זמן יקר, טרחה וכסף רב - במקום אחד!

 

קונטקט - לענות לציפיות - CONTACT

 

 

השוואת ספקים במשכנתא

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו