קניית דירה - רשימת כל העלויות הנלוות בעת רכישת בית בישראל

מעוניינים לקנות דירה בקרוב?

 

חשוב שתדעו שמחיר הדירה הוא לא המחיר היחיד שאתם הולכים לשלם!

 

בקניית דירה בישראל ישנן עלויות נוספות ומשמעותיות שכדאי שתדעו עליהן מראש כדי שלא תגלו שחלילה אין ביכולתכם לעמוד בהן ותאלצו לסגת.

 

בעמוד זה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש לכם לגבי כל העלויות הנוספות הנלוות לרכישת דירה בישראל, כך שתוכלו לקבל החלטה מושכלת ונבונה לגבי קניית הדירה שלכם.

 

ריביות לבנקים

 

כידוע, מימון רכישת דירה באמצעות משכנתא גורר איתו עלויות של ריביות אותן תשלמו לבנק שממנו לקחתם את המשכנתא. תשלומי הריבית שתשלמו על מחיר הקרן יכול להגיע גם לסכום של מאות אלפי שקלים בסוף התקופה. 

 

כדי לחסוך בעלויות המשכנתא, כדאי לבנות תמהיל משכנתא חכם עם ראייה לעתיד, כזה שיכלול בתוכו מסלולי משכנתא מתאימים לכל תקופה בחייכם. על ידי בנייה נכונה של תמהיל המשכנתא ובחירה של מסלולי משכנתא מתאימים, תוכלו לחסוך עשרות אלפי שקלים במצטבר בתשלומי הריביות.

 

יועץ משכנתא

 

במידה ואתם נעזרים בשירות של יועץ משכנתא לקבלת אישור עקרוני ובניית תמהיל מתאים, יש להכניס גם את עלות יועץ משכנתא לרשימת ההוצאות שלכם. עלות של יועץ משכנתא נעה בין 1500 שקלים לייעוץ טלפוני בלבד ויכולה להגיע לסכום של 7000 ש''ח ויותר לייעוץ משכנתא הכולל קבלת אישור עקרוני, בניית תמהיל ונטילת משכנתא למסורבי בנקים או בעלי BDI שלילי.

 

חשוב להבין שהוצאה זו של ייעוץ משכנתאות פרטי תהייה כנראה ההוצאה המשתלמת ביותר שעשויה להחזיר את עצמה ואף לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים בתשלומי המשכנתא, במיוחד אם אתם בעלי הסטוריית אשראי שלילית או מסורבים לשעבר.

 

מס רכישה

 

בעוד מס שבח חל על הרווח ממכירת הדירה, מס רכישה הוא תשלום שנדרש לשלם הרוכש. הרעיון שעומד מאחורי ההחלטה על מיסוי הרכישה הוא כדי לנסות ולחולל שינוי בשוק הדירות ולאפשר ליותר ישראלים לרכוש דירות (במקום לאפשר למשקיעים בודדים לקנות יותר דירות), קבעה המדינה מס בשיעור שהולך ועולה. במילים אחרות, מס רכישה על דירה ראשונה יוטל רק מסכום מסוימים, ואילו מס רכישה על קניית דירה שנייה יעלה לכם יותר.

 

מס רכישה נקבע על פי מדרגות מס. השיעור שייקבע תלוי בסכום העסקה, לפי המדרגות הבאות:

 

מדרגה ראשונה: פטור מתשלום מס רכישה עד לסכום של 1,696,750 שקלים.

מדרגה שניה: מס בשיעור 3.5% על הסכום החורג מ-1,696,750 שקלים, ועד לסכום של 2,012,560 שקלים.

מדרגה שלישית: מס רכישה בשיעור של 5% על הסכום שבין 2,012,560 ל-5,192,150 שקלים.

מדרגה רביעית: מס בשיעור של 8% על הסכום שבין 5,192,15 ל-17,307,170 שקלים.

מדרגה חמישית: מס בשיעור של 10% על הסכום החורג מ-17,307,170 שקלים.

 

מדד תשומות הבנייה

 

במידה ואתם רוכשים דירה חדשה מקבלן, פעימות התשלום על הדירה כנראה יושפעו ממדד תשומות הבנייה ואתם תשלמו מעט יותר בכל פעימת תשלום. מדד זה מחושב גם בקניית דירה במחיר למשתכן, גם אז מחושב המחיר הסופי על פי עליית מדד תשומות הבנייה ולכן המחיר הסופי של הדירה בדרך כלל יהיה גבוה בכמה עשרות אלפי שקלים מהמחיר המקורי.

 

מדד תשומות הבנייה הינו מדד המחושב ומפורסם בכל 15 לחודש באמצעות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ונועד לשקף את השינוי בעלויות של הבנייה עבור הקבלנים. מדד תשומות הבנייה נמצא בדרך כלל במגמת עלייה ממש כמו מדד המחירים לצרכן. המדד משקלל את השינוי במרכיבים העיקריים בבנייה כמו מלט, ברזל, בטון, אלומניום, שכר עבודה ועוד. מדד תשומות הבנייה משמש בעיקר כבסיס להצמדה של חוזי בנייה מרגע ההסכם ועד התשלום המלא. ההנחה שעומדת מאחוריו היא שכל עוד הקבלן לא קיבל את מלא הסכום, הוא סופג את העליות המתרחשות במחירי חומרי הגלם והשירותים.

 

שמאי מקרקעין

 

שמאי מקרקעין הוא בעל מקצוע שתפקידו לאמוד ולהעריך שווי של דירה או נכס מקרקעין אחר. הערכה של שמאי מקרקעין משמשת אותנו לביצוע עסקת נדל''ן אופטימלית. שימוש בשמאות מקרקעין יכולה להשתנות בהתאם לצרכים הנדרשים. שמאות לדירות יכולה להעשות לצורך קבלת משכנתא, משכנתא משלימה, פינוי בינוי, תמ''א 38 ועוד.

 

לפני שתרכשו דירה ותבקשו עליה מימון של משכנתא מהבנק תצטרכו לדאוג לבצע הערכת שמאי מקרקעין לדירה. אחוזי המימון שתקבלו למשכנתא תלויים בהערכת השמאי שתתקבל.

עלות השירות של שמאות מקרקעין נעה בין 2000 -5000 ש''ח להערכת שווי של דירה.

 

עורך דין

 

בתהליך קניית הדירה, תצטרכו לבצע תשלום עבור שירותי עורך דין המתמחה בנדל''ן. המצאותו של עורך דין בתהליך הרכישה ייקל עליכם מאד בכל שלבי הרכישה, החל מתכנוני מס, בדיקות ראשוניות לדירה, ניהול משא ומתן ועוד. עורך הדין גם יהיה לכם לעזר בעת חתימת החוזה בינכם לבין המוכר.

 

רישום בטאבו

 

רישום בטאבו, או בלשכת רישום המקרקעין, הוא זה שמאפשר לנו לבצע השוואה בין הפרטים הידועים לנו – לבין המציאות. למשל, רישום הנכס בטאבו מאפשר לנו לוודא שהמוכר הוא אכן בעל הנכס, וכן שהפרטים הטכניים שהוצגו מדויקים ונכונים, ובפרט השטח והשימוש בו. זוהי בדיקה חשובה מאוד שיכולה למנוע מצבים בהם נכס מוצג כדירה על אף שמדובר במחסן, למשל, וכן מצבים שבהם הנכס כולל גם חריגות בנייה. זהו המפרט הטכני של הדירה או הנכס שאתם מתכננים לקנות, ושל הבעלים החוקיים שלו.

 

רישום הנכס בטאבו מתבצע על ידי משרד המשפטים, ולצורך כך מתנהל רישום מדויק (הן דיגיטלי והן מודפס) של כל עסקה המערבת זכויות על שטח כזה או אחר. הגישה לרישום הזה היא שמספקת את הכוח לרוכשים ולמוכרים בזכות הגישה הנוחה לכל פרטי הקרקע.

 

הרישום בטאבו הוא נושא רגיש שמחייב דיוק מרבי, וזו בדיוק הסיבה בגלל מומלץ לערב עורך דין בתהליך. ככלל, אגרת רישום משכנתא מסתכמת בסכום סמלי למדי, של 200 שקלים. אלא שעלות התהליך תלויה בעיקר בשכר הטרחה של עורך הדין, וזה בוודאי הסכום המשמעותי יותר. על פי המקובל בישראל, עורך דין יגבה שכר טרחה של כחצי אחוז בלבד מסך העסקה כולה – בתוספת מע"מ.

 

שיפוץ

 

במידה והדירה שאתם רוכשים אינה ראויה למגורים או שברצונכם להתאים אותה לטעמכם האישי, תצטרכו להוציא סכום כסף נוסף עבור שיפוץ הדירה. כדאי שתחשבו מראש את כל העלויות שכולל השיפוץ ותוסיפו עליהן עוד סכום בטחון להוצאות בלתי צפויות שכנראה שיקרו במהלך השיפוץ, כך לא תמצאו את עצמיכם עם דירה תקועה באמצע שיפוץ כי נגמר הכסף…

 

מתווך

 

אם אתם קונים את הדירה על ידי תיווך, ישנו סכום נוסף שאותו תצטרכו לשלם למתווך שמצא עבורכם את הדירה. התשלום עבור תיווך דירה יכול לנוע בין 0.5% - 2% מערך הדירה. לכן בדקו עם המתווך שלכם מהו הסכום אותו הוא גובה כדי שתהיו בטוחים שיש ביכולתכם לעמוד בו.

 

הובלה

 

כדי לעבור לדירת החלומות שלכם תצטרכו להעזר בשירותי הובלה. עלות של הובלה יכולה להשתנות והיא תלויה במספר גורמים: גודל הדירה, כמות הארגזים, פירוק והרכבה, הובלה ואריזה וכמובן מרחק הנסיעה בין המוצא ליעד. לפני שאתם בוחרים חברת הובלה, ערכו סקר שוק ובדקו מחירים מקובלים בהובלות כדי שתוכלו לקבל אינדיקציה לגבי המחיר האידיאלי והמשתלם ביותר.

 

לסיכום:

 

כפי שראינו, לרכישת דירה ישנם מחירים נוספים מעבר למחיר הדירה עצמה וחשוב לקחת את כולם בחשבון כדי להיות ערוכים בהתאם ולא להשאר חסרי אונים מול המציאות.

 

כמו שאתם יכולים לראות, ההוצאה שאמורה להחזיר את עצמה ואף לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים בתשלומי המשכנתא, היא ההוצאה עבור שירות של יועץ משכנתאות פרטי. רק יועץ משכנתא מקצועי שמכיר את השוק ורואה מולו את טובתכם האישית ולא את טובת הבנק - יוכל להתאים לכם את המשכנתא היעילה והחסכונית ביותר.

 

היכן מוצאים יועץ משכנתא מקצועי?

 

זה כבר ממש קל!

 

השאירו את הפרטים שלכם בטופס כאן למטה, ותקבלו בעזרת המערכת החכמה של קונטקט עד 3 הצעות מחיר של יועצי משכנתאות מומלצים באזור מגוריכם ותהנו מראש שקט ומבטחון מלא עד לקבלת המשכנתא המיוחלת שלכם.

 

חסכו זמן, כסף ומאמץ - במקום אחד!

 

קונטקט - לענות לציפיות - CONTACT
 

השוואת ספקים במשכנתא

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}
כתבות שלנו