זורמים עם התזרים המשפחתי

רבים נוטים לטעות ולחשוב שתזרים מזומנים הוא מונח המתייחס לעצמאים, עסקים וחברות. כמובן שהדבר אינו נכון ותזרים מזומנים הוא כלי נהדר גם ובעיקר למשקי הבית. יתרה מכך,  במקרים רבים תזרים המזומנים וניהולו הלקוי הוא הסיבה העיקרית לקריסת עסקים וגם משקי בית, אף על פי שהעסק על הנייר הוא רווחי או הכנסות המשפחה עולות על הוצאותיה.

 

אם כבר השתכנעתם שאתם חייבים להכין תזרים מזומנים לבית או לעסק וגם אם לא, קחו לכם דף ועט וכמה דקות של שקט והמשיכו לקרוא, כי בכתבה הזו אתם הולכים לקבל מידע איכותי ומקצועי על בניית תזרים מזומנים למשק הבית וכיתד לעבוד איתו בצורה חכמה וחסכונית.

 

מהו תזרים המזומנים? ומה חשיבותו?

 

תזרים המזומנים, כשמו כן הוא, מראה את כיוון זרימת הכסף, אל חשבון הבנק וממנו. הכלי הפשוט הזה, נועד לעזור לנו לראות תמונה חודשית כוללת ולהעריך את מצב החשבון בכל רגע נתון. הבעיה העיקרית בניהול לקוי של תזרים המזומנים (או אי קיום של התזרים) הוא צריכת אשראי מוגברת אשר נדרשת לכיסוי הפער התזרימי שנוצר בין מועדי כניסת המזומנים לחשבון ובין היציאה. אשראי כזה, המגיע בדר"כ בצורה של כניסה לאובדראפט (או בעברית: משיכת יתר), גובה מחיר יקר בדמות של ריביות גבוהות (שעלולות להגיע עד 18% ויותר), טלפונים מהבנק ואף "סגירת הברז" הבנקאי וחסימת החשבון.

 

כלל בסיסי בחשבונאות אומר שיש להקביל את מועד ההכנסות למועד ההוצאות (או ההכרה בהוצאות) ולשם כך בדיוק נועד תזרים המזומנים. כל יועץ פיננסי או יועץ עסקי יתחיל את תהליך הליווי בדיוק מנקודה זו- בניית התזרים המשפחתי ובדיקת מועדי ההכנסות וההוצאות של הבית/ העסק. אך לא חייבים לקחת יועץ פיננסי או עסקי לשם כך בלבד, מכיוון שאפשר לבנות ולנהל תזרים מזומנים באופן פשוט ועצמאי, גם למי שלא חזק באקסל או במספרים.

 

2 סוגי תזרים מזומנים.

 

על מנת לענות על שאלה זו, נפריד תחילה בין משק בית פשוט (עם הכנסות קבועות ממשכורות-שכירים) לבין עסק או עוסק עצמאי (אשר רמת ההכנסה ומועד ההכנסה בדרך כלל לא יציבים ולא קבועים).

 

אצל שכירים, המצב הוא פשוט. המשכורות נכנסות במועד ובסכום קבוע או דומה בכל חודש, או שניתן לחזות אותו מראש (למשל אם בוצעו שעות נוספות באותו החודש, ניתן להעריך את התוספת למשכורת הקרובה). גם ההוצאות בדרך כלל דומות ומועד פירעונם קבוע (תאריך חיוב האשראי, תאריך קבוע להוראות קבע, תשלומי משכנתא/ שכ"ד קבועים ועוד).

 

אם כך, תזרים המזומנים במשפחה שבה המפרנסים הם שכירים- הוא פשוט מאוד. אם מועדי ההכנסות ומועדי ההוצאות קבועים וידועים, נדרש רק לסנכן ולהקביל בין התאריכים. כך שאם המשכורות נכנסות ב-10 בכל חודש, יש לקבוע את מועדי חיוב האשראי והוראות הקבע לתאריכים אלו או יום-יומיים אחריהם. מצב זה ימנע פער בו ההוצאות יורדות לפני ההכנסות (למשל חיוב כרטיסי אשראי ב-1 לחודש) וימנע צריכת אשראי בנקאי (כניסה ל"מינוס" או חריגה ממסגרת האשראי) קבועה שיכולה להגיע לאלפי שקלים.

 

אצל עצמאיים המצב מעט יותר מסובך. גובה ההכנסות ומועדיהן אינן קבועות וגם ההוצאות יכולות להפתיע וספקים רבים ידרשו את התשלום בזמן שנוח להם, ולעיתים בהתראה קצרה מאוד. אך גם כאן, הרעיון הוא אותו רעיון. ניתן לקבוע מספר מועדים בכל חודש בהן תבצעו הפקדות לחשבון. לפני מועדים אלו רצוי לבצע פעולות גבייה יזומות ולכוון את הלקוחות לתשלום במועדים שנקבעו. באותו אופן, גם מול הספקים ניתן לקבוע מועדים קבועים (המקבילים למועדי ההכנסות שנקבעו) ולשלם לספקים במועדים שנקבעו מראש. מכיוון שנקבעו מספר מועדים בכל חודש (רצוי בין שניים לארבעה), כל ספק יוכל לבחור את המועד המתאים לו ביותר וכך גם נוכל להיערך מראש לתשלומים.

 

איך לבנות תזרים מזומנים?

 

החלק הטכני של בניית התזרים הוא פשוט וזהה בין משקי בית עם מפרנסים שכירים ובים מפרנסים עצמאיים/ עסקים. ניתן לעשות אותו או באקסל (ללא פונקציות או נוסחאות מסובכות) או על דף נייר פשוט.

 

הכינו טבלה לכל חודש ובה 5 עמודות. מספר השורות יהיה שווה למספר הימים באותו החודש+ שורת כותרות. עכשיו רישמו בעמודה הראשונה את הכותרת "תאריך" ותחתה את התאריכים של החודש בסדר רץ מלמעלה למטה. העמודה השנייה תהיה עמודת ה"הכנסות". מקמו בעמודה זו ובשורות הרלוונטיות את ההכנסות הצפויות בחודש הנוכחי (למשל, משכורת הנכנסת ב-10 בחודש, תירשם בשורה של העשירי לחודש, בסכום הצפוי להיכנס החודש). מקמו כך את כל ההכנסות. העמודה הבאה היא עמודה ה"הוצאות", בה תרשמו באופן דומה את ההוצאות הצפויות בחודש זה, תחת תאריכי התשלום שלהם (כרטיסי אשראי, שיקים, הוראות קבע וכ'ו). עמודה מספר 4 תהיה עמודת ה"פירוט" בה תרשמו את סוג או מקור ההכנסה או ההוצאה. ועמודה אחרונה תהיה עמודת ה"הערות".

 

כל מה שנותר לעשות עכשיו הוא לבדוק ולוודא שהשורות של ההוצאות וההכנסות מקבילות, או קרובות אחת לשניה. ואם לא- לפעול בנושא: לשנות את מועד חיוב האשראי, לקבוע מועד הכנסות קבוע לעצמאיים (תאריך קבוע בו תפקידו את השיקים של הלקוחות), להזיז הוראות קבע וכ'ו.

 

נשמע קשה ומסובך? היועצים הבכירים שלנו ישמחו לעמוד לרשותכם ולעזור לכם בכל עת.

 

מלאו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ןהמערכת החכמה של קונטקט תשלח אליכם עד 3 הצעות של יועצים לכלכלת המשפחה באזור מגוריכם המתמחים בבניית תזרים מזומנים למשק הבית.

 

חסכו זמן יקר, טרחה וכסף רב - במקום אחד!

 

קונטקט - לענות לציפיות - CONTACT

 

 

השוואת יועצים לכלכלת משפחה בייעוץ לכלכלת המשפחה

תודה שפנית לקונטקט,

נציגנו מטפלים כרגע בפניות קודמות,

ניצור איתך קשר בהקדם אפשרי

להתאמת איש מקצוע אידיאלי

לפרופיל בקשתך

{{ errors.name }}
{{ errors.phone }}